Ознака: банка

Банката на федералните резерви прекина со зголемувањето на каматните стапки

Нов приод во справувањето со инфлацијата во САД? Банката на федералните резерви (ФЕД) соопшти дека ќе ја паузира својата долготрајна кампања за зголемување на каматните...

Народната банка на Македонија ќе продолжи со идентични макроекономски политики како...

Гувернерката Ангеловска-Бежоска на панел-дискусијата на гувернерите во рамките на Самитот на гувернери на централни банки во Црна Гора Гувернерката на Народната банка на Македонија, Анита...

Втор најголем банкрот во историјата на САД: Пропадна банката Силиконска долина

Банката Силиконската долина банкротира, што е втор најголем банкрот на некоја финансиска институција во историјата на САД. Парите на банката ѝ се запленети откако...

Кина ќе забележи силен раст во 2023 година

Извештајот на финансиската институција покажува дека кинеската економија ќе зајакне, што може да го спречи забавувањето на глобалната економија Извештај на Светската банка Светската банка прогнозира...

Швајцарската национална банка со рекордни загуби во 2022 година

Швајцарската национална банка (СНБ) ја затвори 2022 година со загуба од 132 милијарди швајцарски франци (133,8 милијарди евра), најголема во нејзината 115-годишна историја. За...

Македонија со највисока инфлација во последните 25 години

Граѓаните во Македонија ја „плаќаат“ највисоката цена од економската криза во споредба со сите други земји од регионот. Според аналитичарите, поскапувањето на храната во...

Поплаките до банките за картичките се далеку побројни од оние за...

Анализата на структурата на поплаките за одделни банкарски производи и услуги од анкета на Народната банка покажува дека минатата година преовладувале поплаките за дебитните...

Не му дале да подигне дебитна картичка без лична карта, па...

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје вчера во 15.30 часот го лишија од слобода 28-годишниот скопјанец К.И., поради сторено кривично...

Либанскиот Џон Кју упадна во банка заради лекувањето на татка си,...

Вооружен маж зема заложници во банка во Бејурт, Либан, по што стана своевиден херој на нацијата измачена од тешка економска криза, пишува „Вашингтон пост“. Станува...

Околу 1.700 ученици и наставници посетиле предавања за финансиска едукација...

Тимот за финансиска едукација на Народната банка во првото полугодие од 2022 година, преку едукативни презентации, подготовка на едукативни материјали и организација на натпревари,...