Ознака: Бангладеш

Кај Демир Капија пронајдени 22 мигранти од Пакистан и Бангладеш

Во близина на Демир Капија во попладневните часови на 10 август, полицајци кај месноста викана „Острово“ пронашле 22 мигранти (20 од Пакистан и два...

Единаесет лица од Бангладеш пронајдени во возило во Куманово

Регионалниот центар за Гранични работи Север поднесе кривична пријава против 22-годишно лице од селото Банско, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш

Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш, објави хрватската амбасада во Хан по средбата на амбасадорот на Бангадеш со хрватскиот заменик-минитер за труд,...

Побарана смртна казна за 16 лица кои запалија тинејџерка во Бангладеш

Шеснаесет лица во Бангладеш се обвинети за убиство на една тинејџерка која е жива запалена, откако поднесе обвинение за сексуално вознемирување. Според Еј-би-си, група луѓе...

Најмалку 19 загинати во пожар во Бангладеш

Најмалку 19 лица загинаа, а десетици други се повредени при избувнување на пожар во деловна зграда во главниот град на Бангладеш, Дака, соопшти денеска...

ФОТОВЕСТ

Најмалку 80 лица настрадаа, а над 50 други се повредени, во голем пожар што изби во населба во стариот дел на главниот град на...

Пожар во Бангладеш, најмалку 78 загинати

Во главниот град на Бангладеш, Дака, во пожар загинаа најмаклу 78 луѓе. Бројката на жртви може да продолжи да се зголемува поради непристапноста на...

Повеќе од 10 илјади активисти уапсени во Бангладеш

Повеќе од 10,500 политички активисти во Бангладеш беа уапсени во голема акција пред изборите во недела, пренесува „Франс прес“. Бројките на уапсените излегоа во...