Ознака: Бангладеш

Речиси 800.000 луѓе евакуирани во Бангладеш пред пристигнувањето на циклонот

Во Бангладеш речиси 800.000 луѓе се евакуирани од загрозените подрачја пред пристигнувањето на силниот циклон што се формираше над Бенгалскиот залив, соопшти Министерството за...

Повеќе од 3.500 загинати од гром за шест години во...

Експертите за клима од Бангладеш бараат поголема свесност за опасностите од гром, откако шест лица загинаа од гром во вторникот, со што вкупниот број...

Градот Монгла нуди нов живот за климатските мигранти

Се предвидува дека милиони Бангладешани ќе бидат внатрешно раселени поради еколошки катастрофи во наредните години. Миграцијата предизвикана од климата е огромен предизвик за и...

Македонски уметници на престижното Азиско биенале во Бангладеш

Кураторка на Европскиот павилјон е Франческа Маурици од Италија, а како претставници од Македонија се селектирани визуелната уметница Пандора Апостолоска Саздовска и академскиот скулптор...

Најмалку 23 загинати во бродска несреќа во Бангладеш

Најмалку 23 лица загинаа, а околу 25 се водат како исчезнати откако денеска потона брод во реката Каротоа во северен Бангладеш, соопшти полицијата. Пожарникарите и нуркачите трагаат по исчезнатите. Во моментот на...

Климатските промени ja зголемуваат родовата нееднаквост

Традиционално утврдените улоги ги прават луѓето поранливи на екстремни временски услови Научниците велат дека поекстремните временски услови се особено штетни за жените и ја влошуваат...

Најмалку 38 лица загинаа во пожар на траект во Бангладеш

Најмалку 38 лица загинаа во пожар кој зафати траект на реката Суганда во Бангладеш. Зохор Али, администратор на областа Џалакати предупреди дека бројот на загинати...

Грција принудно депортираше 19 државјани на Бангладеш

Со чартер лет од Атина, 19 нелегално влезени државјани на Бангладеш во Грција, денеска принудно беа депортирани, соопштија од Министерството за миграција и азил...

Десетици загинати во пожар во фабрика во Бангладеш

Спасувачите пронајдоа тела на 49 работници откако пожар зафати фабрика за преработка на храна во близина на Дака, главниот град на Бангладеш, со што...

Семејство од Бангладеш нема оптечатоци на прстите

На врвовите од прстите на Апу Аркер има само мазни површини. Апу Саркер има 22 години и живее со семејството во село во северниот округ...