Ознака: антитела

ЕМА одобри два лека против ковид базирани на антитела

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека за првпат одобрила пласирање на пазарот на Европската унија на два лека засновани на антивирусни моноклонални антитела...

Треба ли да испитуваме антитела, дали бројот е гаранција дека нема...

Без разлика на резултатите добиени по испитувањето на висината на антителата, тоа не значи дека сте целосно имуни, односно дека не постои шанса повторно...

Дали вакцината делува, имам ли доволно антитела по имунизацијата?

Прашање кое се актуелизира со вакцинацијата Сега кога десетици милиони Американци се вакцинирани против ковид-19, многумина се прашуваат - дали имам доволно антинела кои ќе...

Откриен нов вид коронавирус во Тексас, отпорен е на антитела

Научниците од Универзитетот „А & М“ во Тексас тврдат дека откриле нов вид на коронавирус, а првото истражување сугерира дека тој е позаразен од...

Антитела ќе се испитуваат на товар на Фондот само под одредени...

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека нема да може секој да испитува антитела на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), туку ќе...

Путин: Кога ќе се развијат антителата ќе имам повеќе патувања и...

Рускиот претседател, Владимир Путин, првпат се обрати до јавноста по приемот на вакцината против коронавирус. Путин рече дека, кога ќе му се формираат антитела, тој...

Децата до десет години кои го прележале коронавирусот имаат повеќе антитела...

Децата под десетгодишна возраст имаат поголемо ниво на антитела од адолесцентите и возрасните откако биле заразени со коронавирус, покажува студија чии резултати беа објавени...

Во Скопје се утврдува процентот на лица кои стекнале антитела од...

Стручни медицински лица почнаа со утврдување на процентот на луѓе кои имаат стекнато антитела од коронавирусот. Проектот „Колку сме имуни на ковид-19“ започна од скопската...

Која вакцина произведува најмногу антитела?

Дали некои вакцини се поефикасни од другите? Што покажаа досегашните студии? Марија Гњатовиќ, соработник за истражување во белградскиот Институт за примена на нуклеарна енергија...

Германија прва во ЕУ ќе почне да користи третман со антитела

Германија ќе стане првата земја-членка на ЕУ што ќе започне да користи експериментален третман со антитела, кој му помогна на поранешниот американски претседател Доналд...