ГЕРБ стана втората бугарска партија која се откажа од обидот за формирање нова влада, поради што Бугарија е чекор поблиску до третите избори годинава.

Бугарскиот претседател Румен Радев ја повика партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов ГЕРБ да се обиде да формира влада, откако опозициската партија „Има таков народ“ (ИТН), која имаше најмногу гласови на изборите во јули, ги откажа напорите за формирање малцинска влада, објави „Ројтерс“.

Сепак, ГЕРБ, со 63 места во парламентот, како и ИТН со 65, немаат решение, а другите партии одбија да соработуваат со нив поради гневот на јавноста поради длабоката корупција во, според „Ројтерс“, најсиромашната земја во Европската Унија.

Пред враќањето на мандатот на Радев, кандидатот за премиер на ГЕРБ, Даниел Митов, им презентираше на новинарите потенцијална листа на министри „за луѓето да ги видат разликите и потенцијалот на партијата“.

– Ова е потенцијален кабинет, кој нема да го претставиме јавно, бидејќи сме во ситуација што не може да се разоткрие. Не можеме да се потпреме на конструктивни разговори за нашата политика или коалициски договори – рече Митов.

Радев сега мора да побара трета страна да се обиде да формира влада, но политичките аналитичари велат дека шансите на третата страна се исто така ограничени, по несогласувањата помеѓу ИТН и две помали антикорупциски партии.

Доколку пропаднат сите обиди, како што се очекува, Радев ќе мора уште еднаш да го распушти парламентот, да формира привремена влада и да распише избори во следните два месеци.