Фото: МВР

МВР соопшти дека вечерва околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково – Богданци, полициски службеници го лишиле од слобода М.С. (63) од Скопје, кој во товарно моторно возило „ман“ со скопски регистерски таблички превезувал 11 мигранти од Сирија.

Откако возилото било запрено, од страна на полициските службеници бил воочен бункер меѓу кабината и товарниот дел, каде по детален преглед биле пронајдени мигрантите.

По документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.