Ознака: проширување на ЕУ

Европарламентот усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето...

Европскиот Парламент денеска усвои извештај во кој се залага за поширока примена на гласањето со квалификувано мнозинство во процесот на проширување на Европската Унија. Извештајот...

Ако повторно бидам избрана, ќе се залагам за проширување на ЕУ...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска во Брисел изјави дека доколку повторно биде избрана на таа функција, ќе биде силен поддржувач...

ГАК испрати јасна порака за посветеноста на ЕУ на процесот на...

Усвоените заклучоци од страна Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) за проширувањето се фундаментални за напредокот на политиката на проширување и со нив...

ЕУ да престане да им дава лажни ветувања за земјите кандидати...

Европската Унија мора да престане да им дава лажни ветувања за земјите кандидати за членство и да се фокусира на постојните членки, бидејќи проширувањето...

Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ,...

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ. Сијарто во...

Европратениците бараат нов замав на политиката на проширување на ЕУ

Европскиот Парламент денеска го усвои извештајот на хрватскиот пратеник Тонин Пицула за политиката на проширување во кој се истакнува дека тоа е најсилната „геополитичка...

Време е да се направи проширувањето на ЕУ кон земјите од...

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во своите препораки и резолуцијата усвоена по расправата за поддршката на европските интеграции на земјите од Западен...