Ознака: омо илинден пирин

Задолжително реципроцитет во однос на признавањето на малцинствата

Интервју со Иван Сингартијски, копретседател на ОМО Илинден-Пирин Македонците, без разлика на местото на раѓање, живеење или работење, се составен и нераскинлив дел од македонскиот...

ОМО Илинден-Пирин: За 10 дена Бугарија успеа да деградира 4 различни...

ОМО Илинден-Пирин во објава на социјалните мрежи сподели неколку вести за како што велат „добрососедската“ земја Бугарија и како таа гради добрососедски односи со...

Почина Стојан Николов Георгиев, борец за човекови права, почесен претседател на...

На 5 јули вечерта си замина нашиот голем пријател, соборец, Македонец и страдалник Стојан Георгиев, објавија од ОМО „Илинден“-Пирин. Роден е во 1938 година во...

Почина Стојан Николов Георгиев, борец за човековите права, почесен претседател на...

На 5 јули вечерта си замина големиот наш пријател, соборец, Македонец и страдалник Стојан Георгиев, објавија од ОМО „Илинден“-ПИРИН. Роден во 1938 година во Петрич,...

Спречивме македонското малцинство да биде преименувано како северномакедонско во Брисел, велат...

Во одговор на писмо упатено на 21 јули 2021 година од Европската слободна алијанса (ЕФА) до Европската комисија, за положбата и правата на македонското...

ОМО „Илинден“ – Пирин: Македонскиот клуб во Благоевград ќе биде преместен,...

Македонскиот клуб во Благоевград „Иван Вапцаров“ нема да биде затворен, туку ќе се премести на друга локација, информираат од ОМО „Илинден“ - Пирин, по...

Ако некоја земја бара од друга да менува Устав, истото може...

Изјавите на Димитар Ковачевски во врска со правата на Македонците во Бугарија се за поздравување, соопштија од ОМО Илиден - Пирин, потсетувајќи на зборовите...

OMO „Илинден“ – ПИРИН до Османи: Дали си барате изговор да...

OMO „Илинден“ - ПИРИН со отворена порака му одговори на министерот за надворешни работи Бујар Османи кој денеска на брифинг со новинарите во Скопје...

Градоначалникот на Благоевград се оградува од македонскиот клуб

Градоначалникот на Благоевград Илко Стојанов за бугарскиот весник „24 часа“ изјави дека ниту издал дозвола, ниту забранил отворање на приватен македонски културен клуб. Тврди...

Забраната на македонскиот клуб во Благоевград ги руши вредностите на ЕУ,...

Здружението на граѓани „Нов АСНОМ“ објави дека членовите на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ се состанале во Благоевград и го разгледале писмото добиено од...