Ознака: Нуклеарка Запорожје

Русија го повикува НАТО на Самитот да разговара за украинската нуклеарна...

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска изјави дека лидерите на НАТО предводени од САД на самитот што ќе се одржи...

Русија и Украина најавуваат напад на нуклеарната централа Запорожје

Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат дека Русите, односно Украинците, планираат непосреден напад на нуклеарната централа во Запорожје. Русија тврди дека украинската војска планира да...

САД испратија предупредување до Путин, Зеленски алармира за ситуацијата во „Запорожје“

Во американскиот Сенат се подготвува резолуција според која ако Русија употреби нуклеарно оружје во Украина тоа ќе ја вклучи одбранбената клаузула на НАТО и...

Според Зеленски, Русите планираат напад на нуклеарката Запорожје, а за Песков,...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на каналот Телеграм напиша дека украинските разузнавачки служби добиле информации дека Русија размислува да изврши терористички напад врз нуклеарната...

Ниту присуството на меѓународните експерти не го спречува бомбардирањето на „Запорожје“,...

Украинскиот нуклеарен оператор „Енергоатом“ денеска ја обвини Русија за повторно бомбардирање на локацијата на нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа. – Во текот на ноќта...

Зеленски побара од ОН заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје,...

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност - изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија...