Ознака: Лиман

Шпионите и цивилите тешко се распознаваат во украинската магла на војната

Белиот глисер се доближи до брегот на реката во источна Украина и од него се симнаа неколкумина украински војници оружени со пушки, кои делуваа...

Предавањето на стратешки важниот Лиман отвора дилема за Русите

Враќањето на стратешки важниот град Лиман од страна на украинските сили по повлекувањето на Русите, на територијата што е анектирана, отвора прашања за тоа...

Зеленски го прогласи Лиман за целосно исчистен

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое висок функционер рече дека...

Украинските војници влегоа во стратешки важниот Лиман

Украинските војници денеска влегоа во комплетно опколениот град Лиман, што е важен железнички центар во источна Украина, а беше под контрола на руските воени...

Украинците тврдат дека ги опколиле Русите во Лиман, очекуваат обид за...

Над 5.000 руски војници се опколени во градот Лиман во Украина. Ова го соопшти преку Телеграм Сергиј Гајдаи, шефот на регионалната воена управа на...

Руската војска презеде контрола врз стратешкиот град Лиман

Претставникот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков изјави денеска дека вооружените сили на Руската Федерација и самопрогласената „Народна Република Доњецк“ презеле целосна...