Ознака: херсон

Жителите на Херсон зиме да се евакуираат на побезбедно, Владата нуди...

Украинската влада ги повика граѓаните на Херсон да се евакуираат во побезбедни региони на земјата во текот на зимата. Министерката за реинтеграција на привремено окупираните...

Не се враќајте во Херсон пред да проверат деминерите, предупреди Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски издаде предупредување до лицата кои се враќаат назад во ослободениот Херсон и други ослободени региони, да не влегуваат во подрачјата...

Зеленски ги обвини Русите за уништување на инфраструктурата во Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинската армија воспоставила контрола над повеќе од 60 населени места во регионот Херсон и дека се спроведуваат мерки...

Клучните рути во дометот на „ХИМАРС“ додека се утврдуваат позициите: Каков...

Руското повлекување од Херсон, претставено како потег за зачувување на ресурси што би можеле да бидат искористени на други фронтови, се смета за значителен...

Историскиот ден за Украина ќе има пошироки стратешки последици

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека враќањето на украинските војници во Херсон е историски ден и вети дека ќе ја врати целата окупирана...

Зеленски за победата во Херсон: „Денеска е историски ден“

По повлекувањето на руските војници, украинскиот претседател Володимир Зеленски пријави натамошно напредување на неговите трупи кон регионалниот главен град Херсон на југот на земјата,...

Украина ја врати контролата над Херсон, украинските сили влегоа во градот

Војската на Украина денеска влезе во клучниот јужен град Херсон по повлекувањето на руските сили од таму, соопшти украинското Министерство за одбрана. - Украина ја...

Украинците напредуваат претпазливо, повлекувањето не значи дека Русите се откажуваат од...

Возило со украински војници полека се движеше, внимавајќи на нагазни мини, додека напредуваше низ територијата од која руските сили се повлекоа неколку часа претходно,...

Урнат мостот што беше главна логистичка рута на руските сили во...

Тврди украинската државна телевизија Мостот „Антоновскиј“, најблискиот премин што ги поврзува украинскиот град Херсон и источниот брег на реката Днепар е урнат, јави денеска украинската...

Текот на војната се менува во Херсон, во пресрет на зимскиот...

Повлекувањето на Русите од Херсон означува победа на Украина во борбата за југоистокот, по која Москва останува без најголемото воено постигнување од почетокот на...