Ознака: херсон

Лидерите на Луганск и Херсон од Путин бараат приклучување кон Русија

Проруските власти од украинските области Луганск и Херсон денеска објавија дека ќе поднесат официјално барање до рускиот претседател Владимир Путин за приклучување кон Русија,...

Украина го забрзува доаѓањето на денот Д за Херсон

Украинските сили покренаа копнени напади во повеќе области долж фронтот во регионот Херсон, во јужна Украина, со што ја засилуваат контраофанзивата за враќање на...

Зеленски: Украинската војска, чекор по чекор, напредува кон Херсон

Украинските сили постепено напредуваат кон регионот Херсон, што е окупиран од Русија уште од почетокот на инвазијата врз Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски...

Започна извозот на жито од украинската област Херсон во Русија

Украинската област Херсон почна да извезува жито од минатогодишната реколта во Русија, изјави денеска Тас Кирил Стремусов, заменик-шеф на воено-цивилната управа на тој регион,...

Путин потпиша декрет за државјанство за жителите на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се поедноставува процесот на издавање руско државјанство на жителите на украинските области Херсон и Запорожје,...

Русите преку рубљата ја потврдуваат контролата врз Херсон, каде што одекнуваат...

Серија силни експлозии одекнаа во центарот на Херсон, во близина на телевизиската кула, која е под контрола на руските сили, јави „Си-ен-ен“. На видеоснимка, објавена...

Украинско МНР: Во Херсон снемува храна и лекови за 300.000 лица

Украинското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека на околу 300.000 лица од окупираниот град Херсон им снемува храна и медицински материјал и притоа...

Русија се обидува да воспостави своја власт во Херсон

Како резултат на нападот на нашата земја, Украина, руското раководство всушност ја претвора својата држава во аналог на таканаречените „ДНР“ и „ЛНР“. На голема...

Русите тврдат дека го заземале Херсон, извршен воздушен десант на Харков

Украинската војска потврди дека руските падобранци слетале во Харков во обид да го заземат опколениот град, јави „Би-би-си“. Според украинската војска, воздушниот напад започнал...