Ознака: ЕП 2025

Полска, четвртопласирана на ЕП 2022, е нов предизвик за македонските кошаркари

Македонија и Полска никогаш не играле меѓу себе на ЕП. Полска е квалитетна селекција, која в година ќе настапи 30-ти пат на ЕП, а...

Летонија го изненади европскиот првак Шпанија

Актуелниот светски првак Германија беше поуспешен од Црна Гора, со 85-61, во првото коло од групата Д. Македонија, пак, во групата Х, синоќа во...

Јончевски: Имаме свои адути, играчите ќе го дадат максимумот

Првиот натпревар е на домашен терен и тој е најбитниот, без разлика на циклусот, кој ќе трае цела година. Овој натпревар ќе реши многу...

Ашаданов: Уште на првиот меч ќе ја бараме првата победа

Македонија вечерва во првото коло на групата Г игра на гости со Португалија, а во таа група се и Србија и Украина. Победниците на...

Литванија, Естонија и Полска ривали на Македонија

Со оглед на тоа дека Полска е еден од кодомаќините на ова ЕП, таа веќе има обезбедено директен пласман, па место во завршниот дел...

Наглиќ повика 14 играчи за дуелите со Македонија и Данска

Македонскиот селектор Александар Јончевски првиот собир на репрезентацијата ќе го има утре, а до заминувањето во вторник во Левице, на дуелот со Словачка, предвидени...

Македонија ќе игра со Данска, Норвешка и со Словачка на патот...

Македонија и Словачка играа меѓу себе во квалификациите за ЕП 2022 и за СП 2023 (три победи на Македонија и една на Словачка), со...