Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26111)

Несоодветен под и малку приклучоци за струја

Домување Голема грешка во дизајнот на кујната, која може скапо да ве чини, е покривањето на подот со погрешен материјал. Бидејќи кујните се простории во...

Повик за учество на млади поети на „Отскочна даска 3“

„Скопскиот поетски фестивал“, чие четврто издание ќе се одржи во периодот од 29 мај до 1 јуни, и годинава го организира преднастанот „Отскочна даска“...

Многумина не знаат за штетното дејство на јагодите

Јагодите се богати со антиоксиданти што го зајакнуваат имунолошкиот систем, а имаат и најмалку калории од сите видови овошје. Сепак, диететичарите посочуваат повеќе ситуации...

Андреј Волкашин ќе снима на живописни локации во Гевгелија и Демир...

Режисерот Андреј Волкашин започна со снимањето на својот дебитантски долгометражен игран филм со сегашниот наслов „Слатката горчина на зрелите калинки“, соопштија од продукцијата „Веда...

Зошто никогаш не треба да ги убивате домашните пајаци

Ако сте меѓу оние што имаат несовладлив страв од пајаци, не сте единствените. Околу шест проценти од населението страда од т.н. арахнофобија, интензивен и...

Јазикот коски нема, ама коски крши

Прилепскиот центар за култура доби мурал на Марко Цепенков Во рамките на годишниот конкурс поддржан од страна на Министерството за култура, насловен „Цртај на македонски...

Руските сили во стратешка иницијатива за разбивање на линијата на фронтот

Командантот на украинските сили објави дека неговите трупи морале да се повлечат кон запад, во длабочината на украинската територија, спроведувајќи тактички маневар на т.н....

Тирана не ги усвои регулативите што се потребни за спроведување на...

Според претставниците на македонското малцинство во Република Албанија, доколку бидат усвоени потребните регулативи за Законот за национални малцинства, тогаш нештата ќе добијат позитивен тек...

Спортски вести

ШАХ – ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА ЖЕНИ Титулата за Фаталијева Македонската шахистка и членка на ШК Алкалоид, женскиот ФИДЕ-мајстор (ЖФМ) Моника Стојковска (2.057 рејтинг-поени, рангирана на 122-то место...

Гемиџиите сакале нивната саможртва да биде од полза за – Македонија!

Младите македонски анархисти ги извршиле најголемите атентати на своето време. Сите странски дипломати во Солун ги известиле своите влади за случувањата во Солун. Директно...