Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26086)

„Санитарниот квалитет“ на минералните води на „Нестле“ не е загарантиран?!

Според информациите на „Франсинфо“ и на „Ле монд“, Националната агенција за безбедност на храната, животната средина и здравјето при работа (АНСЕС) во средината на...

Со предавање на Виолета Пирузе-Тасевска почнаа „Деновите на македонската литература“

Катедрата за македонска книжевност и култура, со годинашното издание на манифестацијата „Денови на македонската литература“ ја продолжува традицијата. Оваа година, манифестацијата добива и меѓународен...

Какви податоци собира Тикток за своите корисници

Техно Претставниците на Тикток ќе се појават пред американскиот Конгрес за да се соочат со обвинувања дека платформата претставува закана за националната безбедност на САД....

„Шаоми“ почна да произведува електрични автомобили

Производителот на телефони и друга електроника за широка потрошувачка „Шаоми“ почна да прима нарачки за својот модел на електричен автомобил, кој излезе на пазарот...

Промоција на книгата за деца „Има ли и страна петта?“

Новата книга „Има ли и страна петта?“ на еден од најплодните македонски писатели за деца, Васил Мукаетов, ќе биде промовирана денеска, во 18.30 часот,...

Извонредниот виолинист Станко Мадиќ гостин на Македонската филхармонија

Македонската филхармонија најавува уште еден импресивен концерт. Станува збор за концертот „Светлина“, кој ќе се одржи вечерва, во 20 часот, а на кој како...

Невестински соништа и дизајнерски визии на „Модниот викенд Скопје“

Детска ревија со колекцијата „Нежности“ на „Минис бај систерс“ ја отвори вечерта на „Брајдал фешн најт“, како дел од 28-то издание на „Модниот викенд...

„Координати на еден сон: 60 години проектирање современост“ во МСУ

Во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Координати на еден сон: 60 години проектирање современост МСУ-Скопје 1964 – 2024“ вечерва,...

Две легенди заедно во живо

По концертот на Горан Бреговиќ и „Леб и сол“ како предгрупа Има музички групи и музичари што едноставно поминуваат низ вашиот живот онака безлично, млако,...

Инспириран сум од импресионизмот и романтизмот, кои ја опишуваат лиричноста на...

Мартин Буровски, уметник Мартин Буровски (р.1998 година) од 2006 година до 2013 живеел во домот за деца без родители „СОС детско село“ во Скопје, каде...