Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26053)

Во сезоната на кашлица помогнете си со чај од црвен кромид

Медицински совет Црвениот кромид можеби нема пријатен вкус и мирис за секого, но тој е богат со состојки што можат да ви помогнат во закрепнување...

Прво монографско претставување на рускиот емигрант

Промоција на книгата „Сергеј Михајлов живот и дело“ Денеска, во 12 часот, во фоајето на Националната опера и балет во Скопје, ќе биде промовирана книгата...

Кој е најстресниот дел од денот

Брзиот начин на живот е нешто со што луѓето знаат да се справат во помала или во поголема мера, но тоа не значи дека...

Во Шпанија тутунските компании ќе плаќаат за чистење на догорчињата

Во првите денови од јануари, во Шпанија, тутунските компании ќе мора да почнат да плаќаат за чистење на улиците од фрлените догорчиња. Сè уште...

Свеж европски здив во македонската преводна книжевност

Нова едиција Книжевната едиција „Порта Европа“, во издание на „Арс ламина“, се состои од шест книги, сите добитнички на престижната Европска награда за книжевност последните...

Изложбата „Кобалт синергија“ во МКЦ

Вечерва, во 20 часот, во галеријата на МКЦ ќе биде отворена ликовна изложба со наслов „Кобалт синергија“. На изложбата ќе бидат изложени 25 ликовни...

Како кожата да изгледа помладо за само една недела

Негата на кожата бара дополнително внимание во зима Одржувањето на младоста станува сè потешко како што возраста го зема својот данок. Во продолжение ќе претставиме...

Психотерапијата не е бауч

Понекогаш се случува, без оглед на нашите обиди да се опуштиме, сепак да се чувствуваме фрустрирано и немоќно. Колку долго можеме да ја издржиме...

Автоматски или мануелен: Кој менувач трае подолго и како ...

Од анкетираните шеесетина возачи, повеќето од нив, односно дури 52 возачи возеа возило со рачен менувач. Од нив, 38 одговорија дека не сакаат да...

Инвестиции во развој на ВИ до 2026 година во висина од...

Србија Србија во следните две години ќе инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција (ВИ). Рамката за ваквиот потфат треба да ја обезбеди...