Фото: Пиксабеј

Негата на кожата бара дополнително внимание во зима

Одржувањето на младоста станува сè потешко како што возраста го зема својот данок. Во продолжение ќе претставиме едноставни трикови за убавина што помагаат да ја затегнете вашата кожа. Негата на кожата е важна во секоја сезона, но во особено топло или екстремно студено време таа бара дополнително внимание. За среќа, постојат трикови што ќе ви помогнат да ја трансформирате вашата кожа да изгледа помлада за само една недела. А вашиот дневен крем и едноставните манипулации ќе помогнат да се постигне овој ефект, кој ќе трае само неколку минути.
Дерматолозите тврдат дека постојат начини на кои секој, без разлика каков тип кожа има, мрсна или сува, како стакло или проблематична, може да изгледа значително помладо за само една недела. Што треба да почнете да правите.

Масажа на вратот

Навлажнување и масирањето на вратот може да направи чуда, особено пред и по спиење. Хидрирајте ги вратот и деколтето со побогат крем што ја зацврстува и подигнува кожата. Користете цврсти и моќни потези, од основата на вратот до линијата на вилицата. И обидете се да не спиете на страна, бидејќи тоа придонесува да се создадат брчки на вратот.
Кога користите хидратантна крема, важно е процесот да го придружувате со масажа. Ако го масирате вратот секогаш кога нанесувате крема или го чистите лицето и вратот, ќе ја подобрите лимфната дренажа. Ова ќе обезбеди добар проток на крв во кожата, ќе го зголеми снабдувањето со хранливи материи и ќе ѝ даде на кожата младешки сјај.

Користете ретинол

Користењето 1 отсто ретинол два-три пати неделно на вратот и деколтето, како и на лицето, исто така може да ви помогне да изгледате помладо. Клинички е докажано дека ретинолот го стимулира производството на колаген и на тој начин ги намалува сите видливи знаци на стареење. Неопходно е да се користи и заштитен фактор, кој жените од овие области постојано го занемаруваат. СПФ мора да се користи и на вратот и деколтето, не само за да се избегне стареење туку и нерамномерен тон на кожата и дамки од сонце.

Носењето капа за сонце со широка стреа ги штити и лицето и вратот

Доколку избирате капи или капи што имаат тесен раб, тогаш внимавајте дека сте одбрале само еден моден додаток – заштитната улога е минимизирана. Дерматолозите објаснуваат дека таквите капи ги покриваат само челото и очите. Долниот дел од лицето, како и целиот врат и деколте остануваат отворени и изложени на штетни влијанија, кои го поттикнуваат предвременото стареење.

Магијата на витаминот Ц

Користењето чист витамин Ц во вашата утринска рутина од пролет до есен помага во производството на колаген и во борбата против слободните радикали. Немојте само да го применувате локално и додавањето витамин Ц во вашата исхрана секогаш е добра идеја.
Кога слободните радикали почнуваат да се акумулираат во кожата, ефектите стануваат трајни. Меѓу нив се: губење колаген, предвремено стареење, прекумерно производство на меланин што предизвикува сончеви дамки, губење на сопствениот механизам за заштита од рак предизвикан од УВ-зрачењето.

Бидете активни и не заборавајте на хидратацијата

Зголемувањето на внесувањето вода и практикувањето јога што ги опфаќа горниот дел од телото и лицето, исто така, ќе ги подобри протокот на крв и лимфната дренажа и ќе помогне да се затегне лицето. Соодветната хидратација помага не само да се одржи оптималната тежина туку и ја измазнува кожата.