Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26052)

Место за домување ни под дрво ни под камен

Домувањето му создава главоболки на Макрон, Олимпијадата ја влошува ситуацијата Справувањето со станбената криза приоритет на француските власти „Француската средна класа работи и легитимно очекува да...

Темнина

Секому од нас му се има случено, во текот на денот или ноќта, особено во есенскиот и во зимскиот период, да дојде до прекин...

Перцепциите на граѓаните на Европа за руско-украинската војна

Истражување спроведено низ ЕУ, кое го нарача Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), покажа дека „запрената контраофанзива на Украина, растечките стравови од промена на...

Како да го заштитите автомобилот ако подолго време не го возите

Сериозни се последиците по возилото доколку подолго време не го користите. Едноставно, разни подвижни и неподвижни компоненти страдаат од корозија, кородираат дисковите на сопирачките,...

Како да изградите функционална веб-страница?

Техно Разбирањето на основните термини поврзани со веб-развојот ќе ви овозможи подобро да комуницирате со веб-дизајнерите и програмерите и да придонесете за квалитетот и функционалноста...

Најсреќниот човек во светот

Ако пребарате на Гугл кој е најсреќниот човек на светот, ќе го добиете името Матие Рикар - 72-годишен француски писател и тибетски будистички монах,...

Ли Милер била многу повеќе од муза на Пикасо

Ли Милер била многу повеќе од муза на Пикасо, иако многу години оваа исклучителна жена со неверојатен живот беше позната само како инспирација на...

„Катедралата“ што можете да ја посетите двапати на ден додека...

Ако вашето патување некогаш ве однесе до Галиција, Шпанија, не пропуштајте го бесплатното патување до Плаја де лас Катедралес. Станува збор за карпеста градба...

Театарскиот перформанс „Лилит“ во „Јадро“

„Лилит“ е првата фаза од театарското истражување насловено „Ноутбук оф сајленс“, соработка помеѓу Алесандро Ола, Јасмина Билаловиќ и Јелена Вуксановиќ. Проектот е замислен во...

Учиме повеќе од оние што ги сакаме

Поттикната од актуелните случувања и во интерес на пошироката јавност, академик Нада Поп-Јорданова специјално за читателите на „Нова Македонија“ ни испрати уште еден исклучително...