Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26009)

Во јануари „Самсунг“ ќе ја претстави серијата „галакси С24“

Техно „Самсунг“ ќе го одржи својот следен настан „Галакси анпакд“ за помалку од еден месец и ќе ја претстави новата серија на уреди „галакси С24“....

Со „Падот на Масада“ завршува годишната програма на Драмскиот театар

Драмскиот театар - Скопје ја заокружува својата продукција од годишната програма за 2023 година со премиерата на претставата „Падот на Масада“. Премиерата „Падот на Масада“...

Славица Јанешлиева ќе ја претставува Македонија на Венециското биенале

Проектот „Inter spem et metum/Помеѓу надеж и страв/Between hope and fear“ на авторката Славица Јанешлиева и Националната галерија е избран за официјален претставник на...

Применете ги следните совети за штедење и наскоро ќе ги...

Плаќањето на сметките за струја е важна ставка во месечниот буџет на секој потрошувач. За да потрошите што помалку пари за оваа намена претставуваме...

Кинотеката ја затвора годината со црно-бели филмови без тон

Кинотеката на Македонија, денеска, во 20 часот, ќе ја одржи последната официјална филмска проекција за годинава. Љубителите на филмската уметност ќе можат да погледнат...

Монстат: Досега се регистрирани 618.351 лице

Денеска завршува пописот во Црна Гора Во Црна Гора досега се регистрирани 618.351 лице, а во 69 случаи е потврдено одбивањето на регистрацијата, изјави директорот...

Балканските земји добро котираат, Македонија на 36-то место

Објавена најновата листа на најмоќни патни исправи според тоа во колку земји може да се влезе без виза На најновата листа на најмоќни пасоши на...

Маглата може да биде многу сериозен извор на опасности

Деновиве направивме тест-возење по магла во Скопската Котлина. Имено, со опаѓање на температурите, во многу делови на земјава тоа значеше и појава на магла, особено...

Тринаесетгодишно момче го тероризираше целиот Балкан

Првата трага во истрагата за лажни закани со бомби во училиштата дојде од криптовалутите. Почетокот на истрагата беше поврзан со тие виртуелни пари и плаќања...

Возење со послаб вид: Очи што гледаат, но не виѓаваат

Иако технологијата во возилата е многу понапредна, па во некои случаи може да реагира на лошата процена на возачот со различни звучни или светлосни...