Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25971)

Трпчески со нов албум за британски „Лин рекордс“

Престижната британска етикета „Лин рекордс“ го издаде двојниот албум на кој нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески е повторно обединет со романскиот диригент...

Излезе од печат третата книга на Мира Илијоска

Деновиве излезе од печат третата книга на Мира Илијоска со работен наслов „Жуборливи поточиња“. Се работи за збирка поезија наменета за учениците од основните...

Откриена е темата на „Мет гала“ за 2024 година

„Мет гала“ е дефинитивно најочекуваниот моден настан на годината, кој собира многу светски ѕвезди на скалите на музејот „Метрополитен“ во Њујорк. Секоја година, „Мет гала“,...

По шест години, Амстердам ја загуби ласкавата титула за најатрактивен европски...

По неколку години, Амстердам беше отстранет од врвот на листата на најатрактивни европски градови. Имено, истражувањето на „Делоит“ покажало дека сега Лондон е најатрактивниот...

Промоција на „Книжевна мапа на Скопје“ во Градската библиотека

Во чест на 13 Ноември, како и во рамките на одбележувањето на својот 78. роденден, градската библиотеката „Браќа Миладиновци“ ја организира промоцијата на книгата...

„Симболи“ на Љупчо Бојаров во „КО-РА“

Во рамките на богатата културна понуда на Град Скопје како Европска престолнина на културата 2028, самостојна изложба на слики насловена „Симболи“ ќе има авторот...

Научниците ја открија причината зошто мачките предат

Животни Во потрагата да откријат што се крие зад мистериозното предење на мачките, австриските научници започнаа револуционерна студија, која нуди нови сознанија за феноменот на...

„Големиот бел заговор“ раскажува и за тоа колку Курт е...

Војо Цветановски, режисер „Големиот бел заговор“ е целовечерна театарска претстава поставена во форматот - реализам. Раскажани се последните неколку дена од животот на рокенрол-ѕвездата и...

„Стоун розес“

Манчестерската сцена произведе голем број музички автентични групи, кои во еден момент комплетно ја покорија светската сцена, а најголема конкуренција беше гранџот, кој доминираше...

Примена на меѓународното право во заштита на мирот на Блискиот Исток

Препознавајќи ја опасноста од метастазирачка криза на Блискиот Исток, од сите страни на светот пристигнуваат нови пораки од глобалните лидери за итен прекин на...