Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25957)

Што открива бојата на забите за вашето здравје

Медицински совет Би било идеално забите да останат бели доживотно. Меѓутоа, постојат голем број работи што можат да предизвикаат промена на бојата на забите. Препознавањето...

Зомби-вирусите од вечниот мраз му се закануваат на човештвото

Античките микроби замрзнати илјадници години во сибирскиот вечен мраз се одмрзнуваат, предупредуваат истражувачите. - Како што глобалното затоплување го одмрзнува мразот формиран десетици илјади години...

Конески денес е клучен патоказ за новите генерации

„Просто и строго – Конески“ е најновото дело посветено на Конески од авторот Иван Антоновски. Со издавањето на книгата, во книгоиздавателството „Матица македонска“ се...

Британците планираат да испратат свој екипаж во орбитата

Четворица британски астронаути наскоро треба да отпатуваат во орбитата и тоа ќе биде целосно британска мисија. Американската компанија „Аксиом“, која организира посети на Меѓународната...

Тужби против „Мета“ поради влијанието врз менталното здравје на младите

Повеќе од четириесет американски сојузни држави ја тужеа компанијата „Мета“, сопственичката на Фејсбук и Инстаграм, тврдејќи дека поради своите профити му штети на менталното...

„Фитилот догорува“ – книга за илинденската епопеја

Деновиве излезе од печат новото книжевно дело на Зоран Пејковски насловено „Фитилот догорува. Рецензенти се митрополитот преспанско-пелагониски господин Петар и македонскиот писател Владимир Илиевски....

По нападите на Хамас, заканите од тероризам се зголемуваат

Шефовите на западните разузнавачки служби предупредуваат дека исламистичките екстремисти, џихадистите и антисемитистите, инспирирани од нападот на Хамас, би можеле да бараат нови начини за...

Соработка во регионот во пакет со копнената офанзива во Газа?!

Земји од Заливот што сакаат и земји што не сакаат да имаат добри односи со Израел Војната меѓу Израел и Хамас се заканува да предизвика...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Се враќа класичниот формат на олстар-мечот НБА-лигата објави промени во форматот за олстар-натпреварот во 2024 година (18 февруари во Индијанаполис), па на 73-от...

Се бара „правната држава“ во државата Македонија

Токму во делот на владеењето на правото Македонија целосно потфрла, што само дополнително ја прави парадоксална целата работа околу уставните измени, кои во ситуација...