Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25937)

Раси што најдобро се согласуваат со деца

Животни Семејствата што размислуваат за проширување со крзнено милениче често се прашуваат кои кучиња се најдобри за децата. Со вистинската раса и воспитување, кучињата можат...

Сандали стари 6.000 години пронајдени во шпанска пештера

Научниците открија дека сандали пронајдени во една пештера во Шпанија, кои се ткаени од трева, се стари околу 6.000 години, што значи дека се...

„Реј-бан“ и „Мета“ ги претставија новите паметни очила

„Мета конект“ (поранешен „Фејсбук“) официјално го објави лансирањето на својата мошне очекувана колекција на паметни очила „реј-бан мета“. Оваа најнова генерација на паметни очила...

Архитектонската изложба „Иднината како проект | Доксијадис во Скопје“

Во Музејот на современата уметност - Скопје се отвори архитектонската изложба „Иднината како проект | Доксијадис во Скопје“. Во годината кога Скопје одбележува 60...

Десет европски автори се сретнуваат во Скопје

Почнува „Букстар“ Фестивалот „Букстар“ почнува денеска и годинава носи десет одлични европски автори, четириесетина македонски учесници од различни генерации, претставници на реномирани издавачки куќи и...

„Бела ноќ“ ја врати некогашната фестивалска атмосфера во Скопје

Годинашното 19. издание на традиционалната манифестација „Бела ноќ“, во организација на Универзалната сала, како препознатливо обележје на градот Скопје за активности од областа на...

Вонредни парламентарни избори на 17 декември

Србија Српската премиерка Ана Брнабиќ на седницата на Владата ги информира соработниците и министрите дека вонредните парламентарни избори ќе се одржат на 17 декември, откако...

Блокиран видик од приклучните улици со несовесно паркирани возила

Проблемот е во тоа што паркирале толку лошо што возачите што сакаат да се приклучат на главна улица не можат, бидејќи паркираните возила целосно...

За што се подготвува Софија

На Бугарија ѝ треба многу нова опрема за модернизирање на своите вооружени сили: главно оклопни возила, радарски системи за воздухопловните сили и морнарицата, нови...

Уште еден аргумент зошто дивите таксисти ги нарекуваат „диви“

Сѐ почесто граѓани, туристи, посетители на главниот град, како корисници на автотакси, се жалат дека превозот им се наплатува по енормно високи цени, и...