Фото: Пиксабеј

Животни

Семејствата што размислуваат за проширување со крзнено милениче често се прашуваат кои кучиња се најдобри за децата. Со вистинската раса и воспитување, кучињата можат да им бидат фантастични пријатели и чувари на нашите малечки. Подолу ви претставуваме листа на раси што се идеални за семејства со деца, како и совети како да го изберете вистинското куче за вашиот дом.
Лабрадор: Лабрадорите се познати по својата љубов, лојалност и енергија. Тие се исклучително трпеливи и добри со децата, поради што се една од најпопуларните раси кучиња за семејствата.
Златен ретривер: Слично на лабрадорите, златните ретривери се љубезни, трпеливи и интелигентни кучиња, кои се идеални за семеен живот. Нивната способност за дружење и приспособување ги прави совршен избор за семејства со деца.
Боксер: Боксерите се заштитнички, весели и исклучително приврзани за своите сопственици. Оваа раса е исклучително енергична и бара многу игра и вежбање, што ја прави идеална за семејства со активни деца.
Булдог: Булдогот е мирно, пријателско и многу трпеливо куче, што го прави одличен избор за семејства со мали деца. Иако можеби се малку тврдоглави, со соодветна дресура можат да бидат одлични миленици.
Бигл: Тие се енергични кучиња познати по нивната љубопитност и љубов кон истражувањето. Тие се одлични за семејства со деца поради нивната пријателска природа.
Кавалер кинг чарлс шпаниел: Овие мали кучиња се љубезни, нежни и подготвени да ги задоволат своите сопственици. Идеални се за семејства што бараат помало куче со стабилен темперамент.