Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25918)

Цикоријата – растение што значително ја подобрува цревната флора

Човечките црева содржат дури 70 проценти од клетките на имунолошкиот систем. Но, поради воспаленија, настинки, лоша исхрана, прекумерна употреба на антибиотици, се нарушува цревната...

Петте најважни минерали што треба да ги внесувате секој ден

За да се увериме дека внесуваме доволно минерали во телото, најважно е да јадеме многу темнозелен листен зеленчук. Различни житарки се исто така богати...

Секоја година луѓето убиваат огромен број ајкули

Ајкулите се присутни на Земјата повеќе од 400 милиони години, тие живееле уште пред постоењето на диносаурусите. Овие животни издржале пет масовни истребувања и...

Загрозени најголемите езера во светот

Според една нова студија, водата во многу од најголемите езера во светот нагло се намалилa во последните 30 години, со кумулативен пад од околу...

„Поглед, кон недоглед“ – изложба на Марјан Стојаноски во Тирана

„Поглед, кон недоглед“ е насловена самостојната изложба на слики на академскиот уметник Марјан Стојаноски, која ќе биде отворена на 11 септември во КИЦ во...

Промоција на книги од Луан Старова во Софија

По повод Денот на независноста во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија се одржа промоцијата на книгите „Цариградски емигрант“ и „Граница“ од Луан Старова....

Посетете ги музеите, театрите, Стоби, Хераклеја, Кокино, Пелинце…

По повод Денот на независноста По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, под мотото „Гласник на слободата“, ќе се одржат пригодни манифестации, изложби,...

По војната им текна

Коле Манев Илјада и триста години длабоко сме спиеле! Може да замислите колку долго време е тоа? Многу долго, ептен долго, речиси незамисливо. Во таков...

Со реалокација на средства во буџетот се обезбедија пари за плати,...

Дневни економски вести Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони...

Просечна плата наспроти „медијална плата“

Реален одраз во огледало на реалниот животен стандард во Македонија Растот на реалната плата е многу помал од растот на номиналната плата, а може да...