Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25908)

АП забранува производи од вештачка интелигенција да се пласираат како вести

„Асошиејтед прес“ издаде упатства за вештачка интелигенција, велејќи дека алатката не може да се користи за создавање содржини и фотографии за објавување на сервисите...

Трик со лимон и портокал за темни подочници

Различни фактори во секојдневниот живот предизвикуваат стрес, било да се тоа работа, семејство, обврски или слично. Но стресот е причина и за разни други...

Аполо на „Аптроник“ е нов хуманоиден робот на пазарот

Компанијата „Аптроник“ претстави нов хуманоиден робот по име Аполо. Станува збор за машина што е дизајнирана да работи и која може да работи за...

Овошја што треба да ги консумирате при недостиг од железо

Ниското ниво на железо може да доведе до сериозни здравствени последици, како срцева слабост. Затоа, многу е важно секој ден да го внесувате овој...

Велес – центар на европската стрип-сцена

Македонскиот стрип-центар од Велес e домаќин на традиционалниот 20. меѓународен стрип-салон „Велес“. - Јубилејот на постоењето на најзначајната стрип-манифестација во Македонија создаде обврска истиот тој...

Нераскинлива традиција што ги поврзува поетите и вљубениците во убавиот збор

Свечено отворени „Струшките вечери на поезија“ Со музички перформанс во изведба на култниот македонски музичар Џијан Емин, традиционалното палење на поетскиот оган и спектакуларен огномет,...

Главната награда за документарецот „Помеѓу револуциите“

„Македокс“ ги додели наградите за најдобрите остварувања Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, со своето 14. издание по осумдневна филмска програма со 75 документарни остварувања...

Заводот и музеј – Прилеп ќе ги евидентира приватните библиотеки

Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј од Прилеп започна со реализација на проектот „Евиденција на приватни збирки“ од областа на библиотечната...

На локалитетот Врбјанска Чука откриена градба со големи амбари

Деновиве завршуваат истражувањата на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука, во селото Славеј, Прилепско. Традиционално при крајот на ископувањата, Центарот за истражување на предисторијата заедно со...

Нашата идеја е да дејствуваме локално

Јаков Попоски, дел од тимот на „Дрим шорт“ Седмото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“, кој оваа година се одржа од 14 до...