Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25898)

Таблетите за садови помагаат и надвор од машината

Домување Доколку дома немате таблети за садови, задолжително купете, бидејќи ќе се воодушевите кога ќе сфатите што можат да направат. Тие се направени за да...

Вкупно 4.000 чекори дневно го намалуваат ризикот од прерана смрт

Само 4.000 чекори дневно може да го намалат ризикот од смрт од каква било причина, сугерира најголемата анализа од ваков вид досега, која покажа...

Во близината на Ново Мексико археолозите пронајдоа остатоци од село старо...

Новите ископувања североисточно од Мексико Сити открија три гробници, керамика и архитектонски градби. Сместено на околу 50 километри североисточно од Мексико Сити, селото Теотихуакан...

Дваесетте најнебезбедни градови во Европа во 2023 година

Европа е разновиден континент, полн со прекрасни места и градови што вреди да се видат во живо, и многу е безбедна за патување. Но...

Беспилотните летала револуционерна закана што го менува начинот на војување

Беспилотните летала, без разлика дали се летачки, морски или копнени верзии, можат да се најдат на сите боишта низ светот Технологијата ги надвладеа конвенционалните воени...

Стопанската комора ја укинува членарината, ја афирмира Шумановата економска Европа,...

Денеска е 13 август (колумната е пишувана тогаш), познат по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и по роденденот на мојата сопруга. Бидејќи годините за...

Што им недостига на македонските компании да ја искористат бенефицијата од...

Тендерите за набавка на храна и опрема за потребите на НАТО сѐ уште се недостапни за голем број македонски компании. По три години од...

Автомобили горат, но не секогаш од подметнати пожари

Високите температури знаат да предизвикаат големи несреќи и кај возилата. Пожарите што настануваат во автомобилите се особено опасни, зашто многу брзо се шират Самозапалени моторни...

Кој и зошто ги оживува балистите во Македонија?

Повеќемина светски истражувачи и експерти, како што се Томек Јанковски, Ричард Рашке, Кристофер Симпсон и други, јасно посочуваат дека станува збор за екстремна албанска...

Мицкоски: Во конкуренција од висок калибар тешко се освојува медал

Целта беше да се искористи организацијата на домашен терен, а македонските џудисти да почувствуваат како се одвиваат натпреварите од овој ранг, атмосферата и на...