Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25878)

Зголеменото потење знак за можни здравствени проблеми

Медицински совет Прекумерното потење е познато и како хиперхидроза, а настанува поради нарушена работа на потните жлезди. Оваа состојба не е нужно поврзана со високи...

Попладневната дремка го штити мозокот

Кратката дремка во текот на денот може да помогне да се зачува мозокот и да се забави неговото стареење, велат истражувачите од Универзитетот во...

Оаза среде пустина во Абу Даби

Среде пустина во Абу Даби е изградена река што е дел од парк вреден 50 милиони долари. Таа се смета за врвно место за...

Виртуозност во изведбите со „Пијано трио“ на „Охридско лето“

Музичкиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ завчеравечер продолжи со концерт посветен на истакнатиот македонски уметник, флејтистот Илија Зимбо. Во негова чест тројцата етаблирани музичари,...

Свадбарските песни оттргнати од заборавот

ИСПОЛНЕТ АМАНЕТОТ НА РОДИТЕЛИТЕ Посетителите на годинашното, 49-то издание на културолошко-туристичката манифестација „Галичка свадба“, која се одржа на 60-от јубилеј од првата свадба во 1963...

„Преку езерото“ ги обединува авторите што некогаш ѝ припаѓале на една...

Отворен филмскиот фестивал во Дојран Со српскиот филм „Летото кога научив да летам“ на Радивоје Андриќ од Србија, во пријатна атмосфера, во паркот за деца...

Човештвото во неволја или напротив?

Повеќето сценарија за катастрофи започнуваат исто: машините ќе го надминат човечкиот капацитет, ќе ја избегнат човечката контрола и ќе одбијат да бидат исклучени Мислења на...

ВИ може да загрози 27 отсто од работните места во развиените...

Мал е бројот на докази дека доаѓањето на вештачката интелигенција засега има значително влијание врз работните места, но тоа можеби е затоа што револуцијата...

Измама со комбинација на мејл-порака и телефонски повик

Целиот случај започнал кога вработена во фирмата добила порака на својата електронска пошта од (лажна) банкарска адреса во која од неа се бара да...

Изреката „свадба без оружје не е свадба“ да не важи повеќе!

Употребата на огнено оружје се санкционира по Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а во зависност од последиците, пукањето може да претставува...