Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25867)

Сенките на сегашноста

Рецензија За најновата книга поезија на Ристо Лазаров „Срце во мозокот“, во издание на „Антолог“ Првата средба со оваа книга стихови збунува веќе со самиот необичен наслов...

Производ што треба да го избегнувате ако имате изгореници

Дерматолозите од Британската фондација за кожа предупредуваат да не се користи на отворено еден производ што луѓето често го користат за ублажување на изгорениците. Според...

Лажната сцена од „Титаник“ – хит на Тикток

Култниот филм „Титаник“ од 1997 година е еден од најуспешните филмови на сите времиња, а една од сцените стана хит на социјалните мрежи, иако...

Занзибар е земја на зачините, рајските плажи и тиркизното море

Занзибар е дел од источноафриканската земја Танзанија и се состои од два поголеми острови, Унгуја и Пемба, и многу помали острови. Занзибар е островска полуавтономна...

Објавена книгата „Варшава го исцртува Скопје“

Деновиве излезе од печат книгата комплетно посветена на Скопје, „Варшава го исцртува Скопје“, од полската авторка Кинга Нетман-Мултановска. Станува збор за книга што фрла...

„Самоглас“ бара актери за аудиодрами

Тимот на „Самоглас“, во рамките на проектот „Збирка аудиодрами од Горан Стефановски“, отвора повик за актери во аудиодрами. Во рамките на овој проект е...

Самостојна изложба на Ана Трајковска во Струга

Изложбата насловена „Тоа е што е“ на Ана Трајковска ќе биде поставена во Струга, во локалот „На Струга дуќан“, вечерва, во 18 часот. Aна Трајковска...

Премиера на „Пингвинот“ во „Котур“

Премиера на авторскиот проект „Пингвинот“ на Тамара Стојаноска и Лео Поповиќ е закажана в недела во „Котур“. Претставата е реализирана според текстови на Данкан...

Голем интерес за наградата за превод „Драги“

Деновиве се состана тричлената комисија за доделувањето на наградата за најдобар превод на македонски јазик „Драги“. Комисијата ја сочинуваат Јана Михајловска (библиотекарка и претседателка...

Ќе има ли европски пари за работниците во бугарската индустрија за...

Загрозени приливи од 800 милиони евра од ЕУ за Бугарија поради тромавата бугарска државна администрација Бугарската држава се соочува со голема веројатност да изгуби стотици...