Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25860)

Симптом на дијабетес што можеби се должи на топлината

Медициски совет Фармацевтот Џорџ Санду предупреди на еден вообичаен знак на дијабетес, кој лесно може да се помеша со ефектите од високите летни температури. Како...

Трите откупени драми достапни на веб-страницата на „Чернодрински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ од Прилеп вчера ги постави на својата интернет-страница трите откупени текстa на конкурсот што го распиша Министерството за култура...

Македонскиот бенд БДМ годинава ќе настапи на „Егзит“

Македонскиот бенд БДМ на 8 јули ќе настапи на еден од најголемите светски музички фестивали, „Егзит“. Ова ќе биде прв настап на БДМ во...

Последен настап на Елтон Џон во Британија

Завршува една од најголемите кариери во британската музичка историја, коментираат медиумите во Велика Британија, откако Елтон Џон настапи во Гластонбери, последна станица во Британија...

Новиот филм „М“ на Вардан Тозија го отвора 22. „Синедејс“

Почетокот на фестивалот е планирано да биде во знакот на македонските творци и нивните филмови. Традиционално, и зад селекцијата на годинашната програма со својот...

Бура на Атлантикот заради трговски спорови на САД и ЕУ

Недостигот од конкретни договори до денес го става политичкиот напредок на трансатлантските трговски односи во ризик да се претвори во Потемкиново село, ефективно на...

Живко Мукаетов назначен за почесен конзул на Кралството Норвешка

Конзулатот на Кралството Норвешка во Скопје од вчера официјално почне со работа, а за почесен конзул на Кралството Норвешка во Скопје е назначен Живко...

Сојузници за менување на правилата на игра

Што е најзначајно од посетата на индискиот премиер Нарендра Моди на Египет? Индискиот премиер Нарендра Моди ја заврши дводневната посета на Египет со посета на...

Италијанската влада отворено се спротивставува на монетарната политика на централните банки

Рестриктивната монетарна политика веќе се одрази и на најголемите економии, како што е германската, која влезе и во техничка рецесија, по двете последователни негативни...

Познаници на жртвите се во најголем број и извршители

Заблуда е дека силувањето се случува поради неконтролиран сексуален нагон на силувачот. Вистината е дека силувањето е чин на насилство, докажување моќ и контрола,...