Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25846)

Најефективните начини за внесување колаген

Кога станува збор за избор на додаток на колаген, сигурно постои форма што најдобро функционира за вас. Додека некои додатоци може да содржат само...

Намирници што се неверојатно здрави кога се јадат сурови

Одредени намирници ја губат својата хранлива вредност по термичка обработка, па затоа е подобро да се јадат сурови. Цвекло: Цвеклото е хранливо и богато со...

Студенти развија автономен робот што уништува инвазивни инсекти

Тим студенти од универзитетот „Карнеги Мелон“ во Пенсилванија, односно Институтот за роботика, развија автономен робот наречен ТартанПест, кој може да уништи инвазивен вид инсекти...

НАСА е загрижена за доцнењето на лендерот на „Спејс-екс“ на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА планира да врати луѓе на Месечината за првпат по „Аполо 17“ во 1972 година, но потенцијалното одложување на испораката на...

Билазора – антички македонски град

Знаменитостите на Македонија „Кралот Филип Петти го зазел Билазора, најголемиот град во Пајонија, многу погодно расположен за владеење со преминот од Дарданија до Македонија, така...

Пожарите во Канада зафатија околу 4,8 милиони хектари земја

Подготвил: Mарјан Велевски Во Канада повторно се разгореа пожари во главниот град на западната провинција Алберта, Едмонтон и во Квебек на истокот на земјата....

Како да ѝ се стави крај на епидемијата на оружено насилство

Застрашувачки бројки за масовни пукања во САД и број на жртви што урива рекорди Подготвил: Mарјан Велевски Седум лица беа застрелани, од кои две фатално,...

Индонезија – новата гордост на Далечниот Исток

Анализа на „Геополитика“ Индонезија ќе игра голема улога во одредувањето на иднината на Азија и пошироко. Фактот дека спаѓа во групата МИНТ-земји (заедно со Мексико,...

Коста Ангелков за заслуги во македонската заедница се закити со Орден...

АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА ДОДЕЛИ ВИСОКО ПРИЗНАНИЕ НА МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИК ВО ПЕРТ Осумдесет и деветгодишниот Коста Ангелков од Перт, Западна Австралија, беше одликуван со Орден на Австралија...

Симеон Кавракиров, револуционерот кој загина за обединување на Македонците

Од историските архиви: ВМРО (обединета) во споредба со михајловистичката ВМРО имала јасни македонски национални позиции. Ова е особено забележливо во натписот на весникот „Македонско дело“...