Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25835)

Намирници за природна детоксикација

Здрава храна Ако во последно време се чувствувате уморни, можеби ќе ви треба детоксикација на телото. Нема причина да не го исчистите телото од токсини...

Знаци дека мозокот старее побрзо отколку што треба

Когнитивното опаѓање е еден од најпредизвикувачките аспекти на стареењето кај луѓето. Според резултатите од многу истражувања, вештините за разбирање, помнење и расудување можат да...

Јапонија планира да пренесува сончева енергија од вселената на Земјата

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен...

Скопје – Дубровник – Рума

Песни што ме тераат да играм Пред некој ден решив да ја средам, исчистам, избришам, пребројам колекцијата на плочи. Доста се и знам дека ми...

Сѐ уште не стивнува напнатоста по тешкиот инцидент со многумина...

Косово: Безбедносна тензија што ескалира во оружен конфликт, засега со ограничен потенцијал Десетици граѓани демонстранти од српска националност, вклучувајќи и 41 член на мировните сили...

Експлозивен раст на продажбата на електрични автомобили

Извонредно динамичен растечки тренд на продажба го зголеми уделот на електричните автомобили на вкупниот пазар за автомобили на 14 отсто минатата година, во споредба...

Укинување на субвенциите за енергија до крајот на годинава

Во форма на препорака, Европската комисија се обрати до Хрватска да ги прекине мерките за енергетска поддршка до крајот на оваа година, да продолжи...

Народната банка на Македонија ќе продолжи со идентични макроекономски политики како...

Гувернерката Ангеловска-Бежоска на панел-дискусијата на гувернерите во рамките на Самитот на гувернери на централни банки во Црна Гора Гувернерката на Народната банка на Македонија, Анита...

Економска криза анте портас

Розенберг, како ветеран од Волстрит, не е оптимист ниту сега, ниту пак претходно оваа година во врска со кризата во економијата. Во февруари тој...

Благој Давков: Човекот што двапати беше обесен од бугарските фашистички окупатори

Оваа 2023 година се навршуваат точно 80 години од многу значајни настани, процеси што се круцијални за македонската државност, а се одбележуваат некако стихијно,...