Здрава храна

Ако во последно време се чувствувате уморни, можеби ќе ви треба детоксикација на телото. Нема причина да не го исчистите телото од токсини со помош на неколку природни и лесно достапни намирници. Освен што помагаат за чистење на телото од токсини, овие намирници се богати и со хранливи материи што ви се потребни секој ден.
Спанаќ: Спанаќот е одлична намирница бидејќи е нискокалоричен и полн со хранливи материи. Содржи витамини А, Ц, Е и К, како и тиамин, фолна киселина, калциум, железо и магнезиум и многу други. Флавоноидите во спанаќот ја спречуваат оксидацијата на холестеролот во вашето тело со тоа што дејствуваат како антиоксиданти.
Цвекло: Иако многумина го избегнуваат поради неговиот специфичен вкус, цвеклото е многу добра намирница за нашиот организам. Богато е со хранливи материи како бетаин, кој му помага на црниот дроб да се ослободи од токсините, а содржи и пектински влакна што ги чистат токсините од нашето тело.
Аспарагус: И покрај тоа што аспарагусот и цвеклото нема често да бидат на вашето мени, сепак се препорачува да ги консумирате во секојдневната исхрана. Аспарагусот е богат со антиоксиданси што промовираат детоксикација на телото, одличен извор е на влакна, железо и фолати, а содржи и витамини А, Ц, Е и К.
Брокула: Брокулата содржи супстанции што помагаат во борбата против заразните клетки во нашето тело. Јадењето брокула, исто така, му помага на вашето тело да се бори со различни хемикалии што предизвикуваат рак и е добра за вашиот црн дроб.