Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25823)

Бостон пред елиминација

КОШАРКА – НБА, ФИНАЛЕ НА ИСТОКОТ Мајами по третпат го совлада Бостон (128-102) и му треба уште една победа за пласман во големото финале Кошаркарите на...

Ковачевски е поборник за отворени листи, за граѓаните да изберат за...

Во однос на (зло)употребата на европското знаменце при носењето на законите поврзани со изградба на коридорите, за што деновиве имаше многу реакции, премиерот рече...

Изложба на Леетив Намдаг Јанчхивин од Монголија во Илинден

Самостојна изложба на уметникот Леетив Намдаг Јанчхивин од Монголија ќе биде отворена денеска, во 18 часот, во уметничката галерија „Илинден“, во организација на Општина...

Македонското народно творештво поблиску до најмладите

Нови бајки од Македонија по повод 10-от роденден на „Иво Лауренчиќ“ Со промоција на четири нови современи бајки од млади автори и илустратори, движењето за...

Во Србија масовно се спроведува акцијата за предавање на нерегистрираното...

Владата на Србија прогласи период за амнестија од еден месец за граѓаните да го предадат нерегистрираното оружје како дел од кампањата против оружјето. Како...

Навики во кујната што може да предизвикаат труење

Домување Кога готвиме дома, често може да се случи да заборавиме на некои правила што ги користат познатите готвачи. Набрзина често забораваме да ставиме престилка...

„Тесла“ повлекува автомобили од Кина поради дефект

Производителот на автомобили „Тесла“ го повлече речиси секој автомобил од Кина поради забележани дефекти што го зголемуваат ризикот од сообраќајни несреќи и општи опасности...

Астрономите ја открија најголемата космичка експлозија досега

Астрономите веруваат дека ја откриле најголемата космичка експлозија досега, која е повеќе од десет пати посветла од која било снимена ѕвездена експлозија, феномен познат...

Изложба на Леетив Намдаг Јанчхивин од Монголија во Илинден

Самостојна изложба на уметникот Леетив Намдаг Јанчхивин од Монголија ќе биде отворена денеска, во 18 часот, во уметничката галерија „Илинден“, во организација на Општина...

Македонското народно творештво поблиску до најмладите

Нови бајки од Македонија по повод 10-от роденден на „Иво Лауренчиќ“ Со промоција на четири нови современи бајки од млади автори и илустратори, движењето за...