Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25823)

Грција се подготвува за производство на дронови камикаѕе

Грчката државна компанија „Хеленик дифенс системс“ се подготвува за локално производство на муниција со долг дострел преку партнерство со јужноафриканската групација „Парамаунт“, потег чија...

Западни аналитичари дијагностицираа аномалии на санкциите кон Русија

Русија не крие дека нејзиниот буџет трпи поради намалувањето на приходите од извозот на енергетски производи поради ембаргото за увоз на руска нафта на...

Ердоган и Килчдароглу одат во втор круг

Претседателски избори во Турција На претседателските избори одржани во неделата во Турција, за актуелниот шеф на државата Реџеп Таип Ердоган гласале 49,34 отсто од гласачите,...

Германија го стави на тапет легалниот канабис

Засега нема ништо од легализацијата на канабисот во Европа. Оптимизмот во ЕУ во врска со легализацијата на канабисот се промени по една „мистериозна средба“...

Отворено пријавувањето на екипното СП за ветерани

Се очекува во Струга да дојдат околу 500 шахисти/ки од целиот свет ШАХ Светската шаховска федерација (ФИДЕ) и Шаховската федерација на Македонија (ШФМ) со задоволство ги...

Навики во кујната што може да предизвикаат труење

Домување Кога готвиме дома, често може да се случи да заборавиме на некои правила што ги користат познатите готвачи. Набрзина често забораваме да ставиме престилка...

„Тесла“ повлекува автомобили од Кина поради дефект

Производителот на автомобили „Тесла“ го повлече речиси секој автомобил од Кина поради забележани дефекти што го зголемуваат ризикот од сообраќајни несреќи и општи опасности...

Водечкиот Евенепул се повлече поради ковид-19

Сега води Томас, со вкупно време 24 часа, 24 минути и 27 секунди, а втор е Словенецот Примож Роглиќ, со три секунди заостанување ВЕЛОСИПЕДИЗАМ –...

Астрономите ја открија најголемата космичка експлозија досега

Астрономите веруваат дека ја откриле најголемата космичка експлозија досега, која е повеќе од десет пати посветла од која било снимена ѕвездена експлозија, феномен познат...

Јапонија најуспешна со пет злата

ЏУДО – СП ВО КАТАР Јапонија е најуспешната репрезентација на Светското поединечно првенство (СП) во џудо, кое се одржа во катарскиот град Доха, освојувајќи пет...