Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25823)

Можното враќање на Леао нуди надеж за Милан

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, РЕВАНШ-ПОЛУФИНАЛЕНДУЕЛ Ако играме според нашите можности, можеме да му зададеме тежок удар на Интер, а враќањето на Леао, пак, може...

Енергетската криза најтежок предизвик за општините

Со цел да најдат начин да се изменаџираат големите давачки што произлегуваат од потрошената електрична енергија, на состанокот на Заедницата на единиците за локална...

Тејтум го однесе Бостон во финалето на Истокот

Бостон ќе се бори со Мајами за пласман во големото финале КОШАРКА – НБА, ПОЛУФИНАЛЕ Кошаркарите на Бостон предводени од феноменалниот Џејсон Тејтум убедливо ја совладаа...

Историски триумф на Шортс со Бон Телеком

Македонскиот репрезентативец Шортс беше убедливо најдобар играч во ЛШ, добивајќи две признанија, за МВП на сезоната, а во финалето против Хапоел Ерусалим беше прогласен...

Кој е подобар возач – мажот или жената?

По однос на прашањето дали мажите или жените се побезбедни возачи, експертите велат дека жените се потрпеливи и посмирени во сообраќајот, додека мажите се...

Македонија како компензација на Србија за изгубеното Косово?!

Деновиве, во српските медиуми силно одекна изјавата на претседателот на тамошната Либерално-демократска партија (ЛДП), Чедомир Јовановиќ, кој го разбуди заспаниот српски „националистички аспиративно-тенденциозен наратив“...

Во Струга се одржа првото регионално младинско првенство во...

Шаховскиот клуб Младинска шаховска школа - Струга во соработка со ШК Плексер од Охрид, на 6 мај го организираше првото Регионално младинско првенство во...

Цветиновата порака за мир испратена од Мисисага, Канада

Цветиновите пораки за мир изминатите триесет години патуваат низ светот. Една од нив беше испратена и од Канада. - Изминатиот викенд во црквата „Св. Илија“...

Прво место за Ирина Прошева на натпреварот на институтот за македонски...

На Државниот литературен натпревар, организиран од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“, по повод 70-годишнината од неговото постоење, на темата ,,Јазикот наш денешен“,...

Стрипот „Палавковците Влатко и Емче“ од денеска во „Колибри“

Од денеска започнуваме со серијалот „Палавковците Влатко и Емче“, во вид на стрип-епизоди, кој редовно ќе биде објавуван во „Колибри“. Серијалот е инспириран од...