Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25820)

Невообичаените симптоми во устата знак за дијабетес

Медицински совет Постојат многу симптоми што укажуваат на дијабетес, како често мокрење, замор, невообичаени промени на кожата и разни габични инфекции. Меѓутоа, експертите тврдат дека...

ДПМ распишува конкурс на темата „Липа“

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) распишува конкурс за најдобра песна, расказ, есеј и драмски текст на темата „Липа“ за манифестацијата „Празник на липите“....

Вештачката интелигенција го отежнува препознавањето измами

Коосновачот на „Епл“, Стив Возниак, предупреди дека вештачката интелигенција може да го отежне идентификувањето измами и дезинформации, пишува „Би-би-си“. Возниак рече дека се плаши дека...

Сашо Пуљаревиќ на преведувачка резиденција во Скопје

Во рамките на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, поддржана од европската мрежа за превод и книги „Традуки“, на преведувачка резиденција во Скопје во...

Родено првото бебе со ДНК од три различни лица

Во Велика Британија е родено првото бебе создадено со ДНК од три лица откако лекарите спроведоа револуционерна процедура за ИВФ, чија цел беше да...

Графиките на Иван Мегленов во родното Кавадарци

„Носталгија“ е насловот на изложбата на графики на младиот ликовен уметник Иван Мегленов отворена во галеријата на домот на културата „Иван Мазов Климе“ во...

Годар е неизбежна одредница во светската филмска историја

Во пресрет на 13. Филозофски филмски фестивал Филозофскиот филмски фестивал, кој ја негува и промовира мисловната филозофско-eстетичка димензија на седмата уметност, годинава по 13. пат...

Во секој детаљ на уникатните парчиња накит е втиснат авторскиот печат

ДЕНОВИ НА ФИЛИГРАНСТВО И НАКИТ Дваесет и три уметници занаетчии се претставија на „Деновите на филигранство и накит“, во организација на Занаетчиската комора - Скопје....

Реконструкција на локалниот пат Миладиновци – Бујковци

Општина Илинден почна со реконструкција на локалниот пат Миладиновци - Бујковци, кој е во должина од 1.500 метри и широчина од 5,5 метри, во...

Наплив на детска порнографија, говор на омраза и компјутерски криминал

Романија и Хрватска забележаа пораст на случаите на детска порнографија. Говор на омраза и дискриминација беа пријавени како зачестени во други земји на Балканот,...