Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25792)

Неопходна мобилизација на сите мисловни и творечки потенцијали

Токму широка општествена дебата подразбира отворена дискусија на која ќе бидат изнесени сите аргументи „за“ и „против“, ќе бидат понудени повеќе експертски ставови и...

Се зголемува групата за побарувања за спортски повреди на мозокот

АНГЛИЈА Група поранешни фудбалери и рагбисти, кои преземаат правни дејства тврдејќи дека претрпеле повреди на мозокот играјќи ги нивните соодветни спортови, се зголеми на 378,...

Јајцата се еден од најбогатите извори на холин

Здрава храна Јајцата се составен дел на многу јадења, а често многу луѓе ги јадат за појадок или за ужина. Најпогодна опција за ужина е...

На аукција ќе се најдат часовници од колекцијата на Пол...

Американскиот актер Пол Њуман, кој почина во 2008 година, исто така беше успешен тркач со автомобили и љубител на убави часовници - неговите два...

Забранети се лажни мустаќи во црква, одење наназад,…

Што штитат најбизарните американски закони На инстаграм-страницата на „Травелогс“ беше објавено интересно видео што ги издвојува 12-те најбизарни закони во САД, а на листата се...

Исабеговата џамија е еден од највредните споменици од исламската архитектура во...

Градбата е претставник на раната османлиска архитектура. Изградена е од делкан бигор и хоризонтално наредени тули, при што фасадата во горниот дел завршува со...

Неколку вежби за мозокот

Сите сакаме да живееме што е можно подолго, но за да уживаме целосно во нашите златни години, треба да бидеме целосно ментално здрави. Исто...

Препораки за преиспитување на актуелната политика на САД кон Западен Балкан

Администрацијата на Бајден треба повторно да ги разгледа лекциите од минатото и да ја преиспита актуелната политика на САД кон Западен Балкан. Ако историјата...

Две компании се пријавија за субвенции за воведување нови авиолинии

Две авиокомпании, „Визер“ и „Луфтханза“, доставија барања до Владата за субвенции за воведување нови авиолинии од двата патнички аеродроми во земјата – Меѓународниот аеродром...

Зелените од лутина поцрвенија

Не е лесно да се биде дел од Зелената партија, особено во Германија во изминатиот период, пишуваат Ханс фон дер Бурхард, Габриел Риналди и...