Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25791)

Oмекнувачот може да ја оштети облеката

Домување Омекнувачот за ткаенини е производ што има способност да направи вашите алишта да мирисаат одлично и да бидат супермеки. Тој е регенератор за вашата...

„Вирџин орбит“ се откажува од вселенските операции

Деновите на лансирање сателити во вселената за компанијата „Вирџин ориџин“ се минато. По шест години деловно работење, подружницата за лансирање сателити „Вирџин орбит“ соопшти...

Велика Британија развива систем за предупредување од пандемии

Британските истражувачи развиваат револуционерна технологија за следење на генетските промени кај респираторните вируси. Системот треба да се користи за да се идентификуваат опасни нови варијанти...

Книга што кај младите ги стимулира креативноста, досетливоста и ведрината

Иако првенствено наменета за деца, книгата „Палавковците Влатко и Емче“ е еднакво интересна и за возрасните, кои ќе се насмеат кога ќе ги препознаат...

Проекција на биографскиот филм за Густав Малер

Кинотеката во соработка со Филхармонијата, вечерва, со почеток од 20 часот, ќе го прикаже биографскиот филм за славниот композитор Густав Малер, на сценаристот и...

Изложени предмети што никогаш не биле надвор од своите земји

„Првите кралеви на Европа“ во Чикаго Во Филдовиот музеј во Чикаго, во петокот, беше отворена изложбата „Првите кралеви на Европа“, во која со свои раритетни...

Украинците „во низок старт“ за започнување на големата офанзива

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников најави воена офанзива, но таа нема да започне пред крајот на април или почетокот на мај Многумина воени аналитичари...

Самодовербата клучна при напад од куче

Според статистичкиот просек на инциденти предизвикани од напад на кучиња скитници над граѓани, станавме земја што има реален проблем со улични агресивни кучиња. Иако...

Кој е Јаков Милатовиќ, новиот претседател на Црна Гора

Познат победникот на претседателските избори во Црна гора Црногорскиот политичар и еден од лидерите на движењето „Европа сега“, Јаков Милатовиќ, е нов претседател на Црна...

Од мирновременска кон воена економија

Западна мобилизација за производство на оружје Европската Унија (ЕУ) отвора нов терен со амбициозен план заеднички да ја набави итно потребната муниција за Украина и...