Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25764)

Кардиолозите открија која храна речиси никогаш не ја јадат

Медицински совет Ако сакате да се грижите за здравјето на вашето срце, треба да откриете која храна ја избегнуваат врвните кардиолози во 99 отсто од...

Илон Маск повторно најбогат во светот

Според индексот на милијардери на „Блумберг“, шефот на „Тесла“ и „Твитер“, Илон Маск, се врати на врвот на листата на најбогати луѓе во светот,...

Во Лас Вегас се гради арена во форма на огромна кугла

„МСГ сфера“ е името на арената вредна 2,2 милијарди долари што моментално се гради во Лас Вегас, Невада, а се очекува да биде завршена...

Македонска книжевна критичка мисла постоела и во 19 век

Книга новина во македонската наука Во издание на Институтот за македонска литература е објавена монографијата „Македонската книжевна критика во 19 век“ од Славчо Ковилоски. Книгата...

Продолжува противзаконското копање јаглен во неолитската населба

Центарот за истражување на предисторијата повторно реагира Центарот за истражување на предисторијата информира дека археолошкиот локалитет Влахо кај Живојно и понатаму се оштетува поради експлоатација...

Монументално откритие: Земјата има пет главни слоеви наместо четири

Монументалното откритие сугерира дека Земјата има пет главни слоеви наместо четири и нуди нови детали што научниците би можеле да ги користат за да...

Татјана Цибуљак: Оваа приказна може да биде и метафора за Република...

Промовиран романот „Градина од стакло“ Романот „Градина од стакло“ од романската писателка Татјана Цибуљак е еден од насловите во новата едиција „Порта Европа“ на издавачката...

Шведска води во евровизиските обложувачници

Шведска и понатаму е убедлив фаворит во обложувачниците, и покрај тоа што нема свој претставник. Букмејкерите се убедени дека Лорин ќе победи на шведскиот...

Импресивните дела на Лубарда пред очите на јавноста до 31 март

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и нејзината колешка, црногорската министерка за култура и медиуми Маша Влаовиќ, во Музејот на современата уметност свечено ја отворија...

Може ли „македонскиот рис“ да зајакне како „келтскиот тигар“

Од нашите економски експерти, за најдобар развоен модел често се споменуваше примерот на Ирска, која од 20 век била една од најсиромашните и економски...