Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25742)

Хитлер го забранил одгледувањето на германскиот бел овчар

Животни Белиот швајцарски овчар е елегантно, мускулесто и отмено снежно бело куче. Се верува дека потекнува од германскиот овчар со ген за боја на бело...

Санта мраз со големина на Лондон се отцепи од Антарктикот

Огромна санта мраз, речиси со големина на Лондон, се отцепи од 150 метри дебелиот леден гребен Брунт на Антарктикот откако пукнатините се проширија низ...

Колку е реално луѓето да останат без работа поради вештачката интелигенција

Писателот и експерт за маркетинг Хенри Вилијамс, кој беше голем ентузијаст за можностите на апликацијата за вештачка интелигенција „ЧетГПТ“, сега е загрижен за својот...

„Антево слово 2022-2023“ – меѓународен конкурс за поезија во Сицилија

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со здружението за развој на...

Како времето на консумирање на оброците може да влијае на...

Не е секогаш лесно да најдете време за да јадете оброк во одредено време, особено кога имате многу обврски. Меѓутоа, важно е да внимавате...

Македонскиот стрип изложен во Лесковац

Во Лесковачкиот културен центар, во соседна Србија, беше отворена изложбата „КАН фор Балканс“ (CAN for Balkans), дел од истоимениот меѓународен проект во чија имплементација...

„Артс хаб“ е место за спојување, креативно истражување и изразување

Главна цел на проектот е да се мотивираат уметниците што работат во различни уметнички дисциплини да ги зголемат своите знаења и вештини во областа...

Секоја улога буди нов аспект на мојата живејачка

Истанбул ми понуди пред сѐ разни кастинзи, каде што научив многу за себе и својата (не)самодоверба. Секој добиен кастинг ми донесе ТВ-серија, која ме...

Неповторливиот „London Calling“ на „Клеш“

На 14 декември 1979 г. е издадено ремек-делото „London Calling“ од, во таа декада, најдобриот светски рок-бенд „Клеш“. Тоа е годината кога Маргарет Тачер...

Тежок воен судир во најава!?

Денеска, шести февруари, војната во Украина го обележа својот 349. ден и влезе во дванаесеттиот месец откога почна судирот. Со влегувањето во февруари, времето...