Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25741)

Институциите на ЕУ инфицирани со вирусот на корупција

Во изминатиот период Европската Унија (ЕУ) ја тресеше корупциски скандал. Во него, грчката политичарка Ева Каили, извршувајќи ја функцијата потпретседателка на Европскиот парламент, беше...

Сплотеноста куќа гради, поделбите ја уриваат

Загриженоста во врска со денешното одбележување на денот на раѓањето на Гоце Делчев не треба да биде толкава поради бугарскиот шовинизам или бугарските здруженија,...

ФИДЕ ќе го поддржи „Опен Скопје 2023“

ФИДЕ очигледно препознава квалитетна организација на меѓународни турнири, па и годинава, како и минатата, повторно ни даде доверба да продолжиме со уште посилно темпо,...

Гоце е Македонија и Македонија е Гоце!

„Ние, знаете ли кои сме ние: селаните, македонското население, народот. Ние не можеме да правиме политика, ниту да дозволиме други да прават политика со...

Сѐ уште ли е исплатливо да се вложи во дигитални платежни...

Државите што размислуваат да ги вложат своите пари во шпекулативни инструменти треба да бидат многу внимателни Колапсот на берзата за криптовалути „Еф-ти-екс“ влијаеше и на...

Последици од револуцијата со електричните возила

Електричните возила ќе го променат начинот на кој се произведуваат и возат автомобилите Светот е изграден за да одговара на автомобилите со мотор на внатрешно...

Америка на прво место, но дали тоа значи дека ја заборави...

Европејците сметаат дека американските субвенции за автомобили, чиста енергија и полупроводници се опасност за нивните економии Економската политика на Бајден се заканува да предизвика поделби...

Како Делчев зајава накај Русија

Сабота наутро, 4 февруари. Вчеравечер ја претерав. Сега сум мамурен. Три кафиња не ме оправаат. Ама кафе без цигари не оди, а јас лошо...

Можна ли е алтернативна македонска надворешна политика?

(петти дел – заклучок) Како до алтернативна македонска надворешна политика? Иако замислив уште барем три продолженија на овој серијал, сепак, добив забелешки од неколку легенди...