Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25741)

„Леди Магбет“ на „Скопје танцовиот театар“ на фестивал во Верона

Кореографката Рисима Рисимкин и танчерите на „Скопје танцовиот театар“ од 24 до 31 август годинава ќе гостуваат на сцената на Фестивалот на Шекспир во...

Топлата вода не е најдобра опција за лицето

Нега и убавина Како влијае топлата вода на кожата: разбирливо, многумина од нас претпочитаат да го мијат лицето со топла вода. Сепак, топлата вода, за...

Вечер со Благој Нацоски во НОБ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе се одржи концерт на нашиот тенор Благој Нацоски, насловен „Вечер со Благој...

Куќата на славните ги објави кандидатите за 2023 година

Починатиот поп-пејач Џорџ Мајкл, 89-годишната икона на кантри-музиката Вили Нелсон и раперката Миси Елиот се меѓу првите кандидати за оваа година за Куќата на...

Конкурс за љубовна и еротска поезија

По повод третиот роденден на „Култура бета“, отворен е конкурс за љубовна и еротска поезија. Избраните песни ќе бидат претставени на настанот на 11...

Како би изгледале различни земји кога би биле жени

Дваесетгодишната уметница по име Алекса, која на Твитер се крие зад профилот КриптоТеа, замислила како би изгледале различни земји во светот ако се претстават...

„Ѕиркачот“ на Александар Прокопиев објавен во Словенија

ЕДИЦИЈА „СТО СЛОВЕНСКИ РОМАНИ“ Едицијата „Сто словенски романи“ се приближува до бројката од сто објавени наслови. Словенечкиот превод на романот „Ѕиркачот“ на македонскиот писател Александар...

Никола Ѓуричко со стендап-шоу во Скопје

Фестивалот „Таксират“, во соработка со „Скопје комеди“, го најавува новото шоу на популарниот холивудски актер, овој пат во улога на стендап-комичар - Никола Ѓуричко,...

Андоновски: Наградата „Стале Попов“ како да ме сака мене, а...

„Папокот на светлината“ е најдобро прозно остварување за 2022 година Романот „Папокот на светлината“ на Венко Андоновски е добитник на наградата „Стале Попов“ за најдобро...

Перформанси на „Танц. Трансформатор“ низ четири града

Започнува националната турнеја на „Швиндел“, прв од серијата перформанси на „Танц. Трансформатор - Реобмислување на локалната танцова заедница“. Денеска ,со гостување во театарот „Јордан...