Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25741)

Ќе доживее ли Македонија правдата да биде задоволена?

Воените злосторства никогаш не застаруваат Обвиненијата за сторени воени злосторства на Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи, процесирани пред Специјалниот суд во...

Како живеат во затвор поранешните лидери на ОВК осомничени за воени...

Водачите на Ослободителната војска на Косово (ОВК) на кои им се суди за воени злосторства и злосторства против човештвото, убиства и тортура, Хашим Тачи,...

Има или нема Македонци што учествуваат во руско-украинската војна?

На 27 февруари, само неколку дена по почетокот на руската инвазија во Украина, претседателот на Украина, Володомир Зеленски, апелираше до граѓаните на странските земји...

Џејмс: Тоа е еден од најголемите рекорди во спортот воопшто

КОШАРКА - НБА Леброн Џејмс забележа 26 поени и по седум скока и асистенции и поттикна уште една одлична четврта четвртина на еден натпревар, помагајќи...

Нов триумф на Ивановски без загубен сет

ТЕНИС - ТУРНИР ВО ТУНИС Македонскиот тенисер Калин Ивановски се пласира во полуфиналето на турнирот во Тунис, одново без загубен сет, победувајќи го осмиот носител...

Костовски: Нѐ очекуваат многу настапи до посакуваната норма

Македонските таеквондисти, како и секогаш, се оптимистички расположени и ќе го дадат максимумот пред предизвикот што ги очекува. Сепак, треба да се знае дека...

Анчелоти: Ова нема да ѝ стави крај на конкурентноста на европските...

Во минатата година Лигата на шампионите не ја освои англиска екипа, ниту Лига Европа...(но) вистина е внатрешно Премиер-лигата ќе биде поконкурентна и поинтересна, вели...

Се исполни аманетот Гоцевите свети коски да бидат закопани во престолнината...

„Драги сонародници, денес, кога Гоцевиот идеал е веќе остварен од неговите следбеници, кога веќе постои Народна Република Македонија..., коските на водачот Гоце Делчев треба...

Фасадата да држи, а темелите да втонат

Ситуацијата со недостигот од учебници во основното образование во Македонија, која продолжува и во второто полугодие од оваа учебна година, сериозно отсликува една состојба...

„Тајното оружје“ на Украинците

Софтверот „Делта“ беше развиен за да помогне во собирањето и ширењето на информациите за непријателските движења „Гардијан“: Украинските програмери развиваат софтвер за да добијат предност...