Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25732)

Илинден 1903-та и Народноослободителната војна на Македонија 1941-1944: Континуитет и...

Oваа 2023 година одбележуваме 120 години Илинденско востание, но и 80 години од разгорувањето на Народноослободителната војна на Македонија. Накратко да видиме која е...

Мрзливоста не е главната причина за одложување на плановите

Понекогаш луѓето се наоѓаат во ситуација кога едноставно не можат да направат нешто, па го одложуваат. Обично тогаш овие лица ги нарекуваме мрзливи, но...

Портокалите се вистинско богатство за здравјето

Здрава храна Освен што се многу вкусни и освежителни, портокалите се полни со витамини, минерали и антиоксиданти. Благодарение на хранливите состојки што ги содржи, ова...

Објавена листа на најпопуларни европски дестинации за 2023 година

„Трипадвајзор“ објави листа на најпопуларни европски туристички дестинации за 2023 година, а интересно е и тоа што е вклучен и еден балкански град. Лондон го...

Компасот за првпат бил употребуван во Кина пред повеќе од 2.000...

Во секоја земја може да се најдат особени и прекрасни нешта. Кина како повеќеилјадна цивилизација се одликува со грандиозни проекти и откритија. Меѓу нив...

Готвењето на гас е полошо од живеењето во загаден град

Според новото истражување, готвењето на гас има полошо влијание врз вашето здравје отколку да живеете во град загаден од сообраќај или индустрија Иако професионалните и...

Кој верува дека тенковите ќе создадат амбиент за крај на судирот...

Војните завршуваат со мировни преговори, а не со офанзиви на оклопни орудија Во раните години на 21 век, извесен број воени планери веќе размислуваа за...

Брзите кредитирања да не одат на штета на безбедносните мерки

Нов вид измама се шири на социјалните мрежи, а е поврзана со подигнувањето брзи кредити со користење туѓ идентитет. Минатата година 43 лица зеле...

ТРИБУНОТ ТОЛСТОЈ, 12

Добро е познат и анализиран душевниот и човечки пресврт на грофот Толстој во староста кога тој јавно се одрекува од догматичноста на православната црква...

Рекордот на Лазаров тешко достижен и на ова СП?

Прв стрелец досега на СП 2023 е Фојхтман од Чиле, со 46 гола, но тој со својата репрезентација има да одигра само уште еден...