Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25724)

Промоција на сликовница од Александар Прокопиев

Новата сликовница „Танцот на шарените шамичиња“ од познатиот писател и книжевник Александар Прокопиев ќе биде промовирана вечерва, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“,...

Мачките и кучињата ја апсорбираат негативната енергија

Животни Кучињата и мачките ја чувствуваат енергијата на своите сопственици - ако е негативна, ќе ја апсорбираат, а ако е позитивна, едноставно ќе бидат среќни. Луѓето...

Неверојатната убавина и суровата реалност на славната вила на Помпеја

Куќата на Ветиите повторно се отвори за јавноста по 20 години Куќата на Ветиите, која важи за една од најпознатите вили во археолошкиот парк во...

„Шанел“ во форма на кошница од продавница чини 46 илјади евра

Веројатно многумина не знаеле дека „Шанел“ во својата понуда на производи има и чанта за шопинг во форма на кошница од продавница, која чини...

Музиката од филмот „Големата вода“ достапна дигитално

По објавувањето на музиката за филмот „Прашина“ на Милчо Манчевски кон крајот на минатата година, Филтер Лабел продолжува со изданија од серијалот филмска и...

Марвин Геј – од пејач на обични љубовни песни до револуционер

Песни што ме тераат да играм Во 1971 г., преку издавачката куќа „Мотовн“, чиј сопственик е Бери Горди, излегува најзначајниот и највлијателен албум воопшто во...

Калифорнија забрани производство и продажба на крзно

Забраната на Калифорнија за продажба и производство на нови производи од животинско крзно официјално стапи во сила на 1 јануари 2023 година, со што...

Костадиновска-Стојчевска на министерска конференција во Давос

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ќе учествува на втората конференција на министри за култура „Алијанса баукултур Давос 2023“, која под мотото „Заедничко добро –...

Црното злато наменето за Запад пренасочено кон Далечниот Исток

Бродови натоварени со арктичка сурова нафта првично наменети за Европа, по стапувањето во сила на санкциите на ЕУ за увозот, се пренасочени кон Кина КИНА...

САД и Кина очекувано на врвот, Русија, и покрај војната, трета

Објавувањето ранг-листа на највлијателни држави, внимателно и темелно направена, според повеќе релевантни критериуми поврзани со државните економии, политики, војска, спорт, култура итн. - секогаш...