Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25724)

Завршува времето на задржување на времето?

Интернационалниот фудбалски борд (ИФАБ), меѓународното тело што е креатор на фудбалски правила, разговараше за проблемите околу времето на игра сезонава и треба повторно да расправа...

Ѓоковиќ и Надал можат да се сретнат само во финалето на...

ТЕНИС Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се на спротивните половини од ждрепката за првиот годинашен тениски гранслем-турнир, Австралија опен, што значи дека освојувачите на вкупно...

Алатки на посилниот за дисциплинирање на послабиот

„Техниката на растегнување“, или поконкретно кажано „заобиколување на принципите на меѓународното право“, што се примени на Македонија за евроатлантските и европските интеграции, со употреба...

По три години, одново меч од НБА-лигата во Европа

В четврток, во Париз, ќе играат Чикаго и Детроит КОШАРКА Чикаго и Детроит, по пауза од 2020 година, в четврток треба да го одиграат првиот европски...

Бугарската влада верува дека може да диктира како да се пишува...

Според проф. д-р Улф Брунбауер, историчар и директор на институтот „Лајбниц“ за Источна и Југоисточна Европа, работата на мешаната комисија стана главен аргумент во...

Граѓански ст(р)ав за високите цени

За решавање на проблемот со високите цени е потребна сеопфатна акција од носителите на економските политики. Во прв ред тие треба да бидат насочени...

Креирање искривена слика за бриселскиот аудиториум

Парадоксално е што ЕУ ги прифаќа аргументите на Грција и на Бугарија и ја притиска земјава да прави постојани отстапки што се надвор од...

Помеѓу Казабланка и Лас Вегас

Од стекнувањето на самостојноста, Македонија, а особено нејзиниот главен град, потсетувала на Казабланка (онаа од истоимениот филм): место во кое се судираат, среќаваат и...

Неуморливата повторливост на новогодишната надеж

Си седам така безнадежно навален во кујнскиот стол додека ја мезам втората ракија со веќе подисушената краставица, овената од слабиот извоз годинава, и случајно...