Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25641)

„Дамар на слободата“ – нова концертна сезона на Филхармонијата

В четврток, со почеток во 20 часот, се отвора новата концертна сезона на оркестарот на Филхармонијата, насловена „Дамар на слободата“. Сезоната се отвора со...

Редици за потпис од Ирса – исландската икона на трилерот

Отворен осмиот „Букстар“ Првиот ден од осмото издание на фестивалот на европска литература „Букстар“ помина во знакот на еден од 13-те годинашни учесници - ѕвезда...

Американската турнеја ќе ѝ даде поголем акцент на предисторијата во Македонија

Гоце Наумов, национален координатор на изложбата „Првите кралеви на Европа“ Првата станица на меѓународната изложба „Првите кралеви на Европа“, која ќе патува низ Северна Америка...

Со е подготвен да ја брани титулата

ВТОРО СП ВО ФИШЕРОВ ШАХ На СП ќе настапат вкупно осум шахисти Второто официјално Светско првенство (СП) во случаен шах или попознат како Фишеров шах, со...

Макпетрол и Вардар со високи амбиции

КУГЛАЊЕ - КУП НА НБЦ Резултатот во Бачка Топола покажа дека можеме да се носиме и со многу поквалитетни екипи, вели кугларот на Вардар, Дарко...

Украина кандидат за организатор на СП 2030 година!

ФУДБАЛ Украина е заинтересирана да биде домаќин на Светското првенство (СП) во фудбал во 2030 година, заедно со Шпанија и со Португалија, пишува „Тајмс“. Во партнерство...

Прва трка со старт и со цел во две земји, Швајцарија...

СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Трките во канадскиот Лејк Луис кон крајот на ноември и на почетокот од декември, кои се возат од 1980-та, ќе бидат...

Домаќинот очекува рекорден број навивачи

ФУДБАЛ - СЕ НАБЛИЖУВА СП ВО КАТАР За потребите на СП се изградени седум нови стадиони, а еден е реновиран (најмалку стадиони во историјата на...

Двојна добивка наместо дупло голо

Енергетската криза и затемнувањето и исклучувањето на уличното осветлување доведоа до еден нов феномен на зголемен број кражби и кривични дела во вечерните часови. И статистиката...

„Петте минути“ на Џорџа Мелони

Всушност, победата на Мелони во голема мера ја одразува нестабилноста што е карактеристична во последнава деценија. Со оглед на тоа што Италија беше предводена...