Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25641)

Младински форум на проектот „Зајакнување на младите преку нови можности“

Во рамките на проектот „Зајакнување на младите преку нови можности“, „СОС детско село“ организира дводневен младински форум денеска и утре, во „Јавна соба“ во...

Илон Маск претстави хуманоиден робот

Американскиот милијардер Илон Маск го претстави најновиот прототип на хуманоиден робот развиен од компанијата „Тесла“. Станува збор за роботот наречен Оптимус, кој беше претставен...

Печурките се богати со витамин Д

Печурките се многу корисни бидејќи позитивно влијаат на здравјето поради нивната хранлива вредност. - Печурките се богати со витамин Д, кој е исклучително корисен. Недостигот...

Шеесет години шпионски возбудувања на Џејмс Бонд

Петти октомври е Меѓународен ден на Џејмс Бонд, прослава на сѐ што е поврзано со бројот 007. Оваа година, исто така, се одбележуваат 60...

Знаменитостите на Кина

Во секоја земја може да се најдат особени и прекрасни нешта. Кина како повеќеилјадна цивилизација се одликува со грандиозни нешта. Тука може да се...

Охридско Езеро порибено со подмладок пастрмка

Албанија Подготвил: Mарјан Велевски Во водите на Охридско Езеро, на албанска страна, годинава се пуштени 1,7 милион парчиња подмладок охридска пастрмка - коран. Неколкуте акции на...

Тривиќ обвинува за изборна кражба, Додик ги напаѓа амбасадорите

Босна и Херцеговина Подготвил: Mарјан Велевски Партијата за демократски напредок (ПДП) не се откажува од тврдењето дека кандидатката на опозицијата за претседател на Република Српска, Јелена...

Татковината најдобро се брани со обучени граѓани

Неколку мислења на поранешни високи воени лица за воведувањето задолжителен воен рок Според поранешните високи воени старешини со кои се консултиравме, воведувањето на системот на...

Што е приоритет за Македонија?

Владата и претседателот на државата поделени за итноста за уставните измени Додека Владата и натаму продолжува да инсистира на итни уставни измени и отворање на...

Бугарија не нуди европски теми за разговор

СОФИЈА ЗАГЛАВЕНА ВО МИНАТОТО, МАКЕДОНИЈА СО ПОГЛЕД КОН ИДНИНАТА Сите досегашни сигнали, пораки и изјави што доаѓаат од Софија укажуваат дека Бугарија ја користи историјата...