Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25585)

„Мајкрософт“ подготвува Виндоус 12

Техно Изгледа дека концептот „Виндоус како услуга“ пропадна, бидејќи „Мајкрософт“ ја промени стратегијата за издавање и подготвува нов Виндоус 12, кој ќе пристигне во 2024...

Стивен Бјус, пијанистот со вонсериски талент, настапи на „Охридско лето“

Со стоечки овации и громогласни аплаузи, публиката на „Охридско лето“ го награди големиот американски пијанист Стив Бјус, кој вчеравечер одржа концерт на подиумот во...

Македонски филм на „Мостра“ по 30 години

Македонија по многу години се враќа на Венецискиот филмски фестивал, со филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска. Ова е прво учество...

Главната награда од жирито во Грција за краткиот филм „Змијулче“

Краткиот анимиран филм „Змијулче“, во режија на Кристина Стојановски, Крсте Господиновски и Жарко Иванов, ја доби главната награда од жирито на првото издание на...

За шверц на мигранти се крадат возила со српски регистарски таблички

Грција Грчката полиција ги предупреди српските туристи да бидат внимателни со возилата, бидејќи криминални банди крадат автомобили што се користат за шверцување мигранти. Последниот случај...

Политичката криза продлабочена, на повидок нови избори

Бугарија Политичката криза во Бугарија се продлабочува, а сѐ поизвесни стануваат нови парламентарни избори, кои би се одржале наесен. Ваквите размислувања добиваат на значење по...

Апсорбирајќи го шокот од енергетската транзиција

Во свет опкружен со кризи,кои веројатно ќе станат уште посериозни во услови на порастна температурите и продлабочување на нееднаквоста, лесно е да се чувствувате...

Доаѓа зелена водородна револуција

Светот може да остане затворен во скапа, неефикасна и загадувачка иднина, која им дава моќ само на неколку земји богати со фосилни горива, како...

„Отворен Балкан“ – затворени граници

Забрзувањето на протокот на стоки и патници се посочуваше како една од првите „придобивки“ на иницијативата „Отворен Балкан“, во која засега се вклучени Македонија,...

Цар Самуил, Македонија, Русија и голема Бугарија

Во 21 век, Самуил и неговото царство одново се предмет на историски присвојувања во напорите за изнаоѓање „теоретско оправдување“ за промена на „националната свест“...