Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25582)

Четирите најгрди раси на кучиња во светот

Животни Иако секое куче е посебно на свој начин, постојат раси на кучиња што се помалку убави од другите. Според „Петхелпфул“, ова се четирите најгрди...

НАСА ja лансира мисијата „Артемида 1“ на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА конечно го одреди датумот за лансирање на својата ракета СЛС, која ќе го означи почетокот на мисијата „Артемис 1“ на...

Софтвер напиша научен есеј за себе

Софтверот заснован на принципот на вештачка интелигенција успешно напиша научен есеј за себе, а шведската научничка Алмира Танстром ги објави резултатите од најновото достигнување...

Девет правила за безбедно патување

Сите што со автомобил одат семејно на одмор сакаат што побрзо да стигнат до саканата дестинација. Но главно, патот е долг, а на летување...

Книга од Шекспир, стара 400 години, продадена за 2,4 милиони...

Книга стара 400 години, позната како „Прво фолио“, е продадена во Њујорк за 2,4 милиони долари. Збирката комедии, историски драми и трагедии на Вилијам...

Стефан Миленковиќ: Охрид е неизбришлив дел од мојата лична и уметничка...

Викендов на „Охридско лето“ Врвно естетско доживување за многубројната публика на „Охридско лето“ приредија виртуозот на виолина со светско реноме Стефан Миленковиќ и камерниот оркестар...

Што сѐ содржи оставината на браќата Манаки

По најавата за дигитализација Државниот архив, во соработка со Британската библиотека, неодамна најави дека во наредните две години ќе ги дигитализира целокупниот материјал и оставината...

Постерот е автентичен вовед во наративот во филмот

Матеја Николиќ, илустраторка Матеја Николиќ, во рамките на актуелниот „Бич филм фестивал“, го насочи вниманието на публиката кон работилницата за дизајн на филмски постер, која...

Лагард: Ќе ги зголемуваме каматните стапки

Aвторски текст на претседателката на европската централна банка Откако Управниот совет на Европската централна банка оваа недела ги зголеми клучните каматни стапки за еврозоната за...

Уште еден удар и градежниците „на одар“

Неповолните услови за работа предизвикани од воведувањето на неделата како неработен ден, бавното администрирање и ниската реализација на капиталните проекти од само 19,5 отсто...