Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25577)

Како правилно да ја исчистите кујнската штица за сечкање

Домување Штицата за сечкање е еден од најкористените предмети во кујната. Меѓутоа, несоодветната грижа може да придонесе таа да стане сериозна закана за нашето здравје....

Уште колку балканското буре ќе се полни со барут?

Кој има странски воени бази на Балканот и каде се наоѓаат Неодамнешната средба меѓу албанскиот премиер Еди Рама и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...

АДКОМ бара помош од Владата, во спротивно ќе ги покачи цените...

Здружението на даватели на комунални услуги (АДКОМ), кое обединува 90 јавни комунални претпријатија даватели на комунални услуги на територијата на целата држава, апелира Владата...

Итни мерки во лето за мирна и топла зима

Македонската енергетска асоцијација (МЕА) при Стопанската комора на Македонија бара итна средба со Владата и со Регулаторната комисија за енергетика за да се обезбеди...

Огнениот бумеранг на природата

Топлотните бранови станаа почести, поинтензивни и траат подолго поради климатските промени предизвикани од човекот, велат експертите. Португалското министерство за здравство соопшти дека во изминатите...

„Собата на Џејмс Бонд“ од осум милиони евра

Каков е тој објект што ЕУ планира да го изгради „за европските функционери да се заштитат од шпиони“? Не престануваат саркастичните коментари во европските стручни...

Тајни преговори, јавни маки

Повеќемесечниот молк на претставниците на македонската влада во однос на содржината на документите што се подготвуваа, објавувањето на преговарачката рамка непосредно пред гласањето во...

Протоколот на голема врата го внесува тоталитаризмот во македонското општество

Во одредбите од протоколот се предвидува укинување на државното финансирање и субвенционирање на сите домашни проекти во делот на медиумите, издаваштвото, културата и уметноста...

„Крофна-банди“ царуваат на плажите во Грција

Пукотници, физички пресметки, закани и изнуди се само некои од методите на организираната криминална група што се занимавала со производство и продажба на крофни...

Сѐ поблиску до работ на амбисот на општествениот јаз

Суровите и жестоки реакции во македонската јавност (во медиумите, на социјалните мрежи), како своевиден континуитет на протестите пред институциите што се одржуваа речиси две...